szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dánia megadta az engedélyt: a Bluetooth technológia feltalálói immár jogosultak a következő ezer évben a viking király nevének és szimbólumának használatára.

A Bluetooth név nem mindenkinek jelenti ugyanazt, Van, akinek I. Harald dán király jut róla eszébe, a fiatalabb techrajongóknak viszont az a technológia, amely lehetővé teszi az elektronikus berendezések vezeték nélküli csatlakozását.

Több mint ezer év választja el a királyt és a technológiát, mégis lehet valami közös bennük, legalábbis a Bluetooth-csatlakozás egyik feltalálója szerint. Harald Gormsson 940 és 986 között Dánia (és később Norvégia) királya volt, és uralkodása alatt egyesítette Skandináviát, és megtérített a kereszténységre a dánokat is, hátat fordítva Odin és Thor kultuszának. A királynak volt egy gúnyneve: Bluetooth (kékfogú) is, amire két magyarázat is született. Az egyik szerint elhalt az egyik, jól látható foga, amely kék színt öltött, míg a másik szerint a rengeteg elfogyasztott szeder és kék áfonya színezte el az uralkodó fogát.

A speciális, vezeték nélküli kapcsolat kifejlesztésében résztvevő egyik történelemrajongó mérnöknek támadt az az ötlete, hogy mivel az új technológia mögött is a kapcsolódás és egyesítés ötlete áll, legyen a neve – akárcsak a néhai dán királyé – Bluetooth. Először csak a fejlesztés futott a bluetooth kódnév alatt, később viszont már hivatalosan is a Blutooth nevet használták.

A Bluetooth logó is a viking korból származik. A mára ikonikussá vált Bluetooth logón a kék háttér fehér szimbóluma egy rúna, amely Harald Bluetooth kezdőbetűiként, HB-ként olvasható. Az ikonikus kép ma már több millió készüléken látható szerte a világon. Ez a Bluetooth logó egyébként a minimalista dizájn hatékonyságának egyik legfényesebb példája. Az embléma egyesíti a skandináv rúnákat, amelyek nagyon hasonlítanak a mai latin „H” (Haglazl) és „B” (Berkanan) betűre. Ezen elemek egyesítése a szimbólumban két eszköz közötti kapcsolatot sejtet.

Engedélyt viszont valószínűleg senkitől sem kértek a név és a logó használatára, de ez most már nem is lesz gond. Dánia ugyanis a napokban engedélyt adott a technológia feltalálóinak, hogy meglehetősen hosszú ideig használhassák Harald Bluetooth nevét és szimbólumát.

„A jóakarat és az együttműködés szellemében felhatalmazzuk önt arra, hogy a következő ezer évben továbbra is használja a Harald Bluetooth nevet" – áll a Jelling Múzeum szimbolikus közleményében. A Jelling Múzeum birtokában vannak egyébként a Harald király és családja történetét elmesélő rúnakövek.

A technológia mögött állók is reagáltak, mondván, őszintén sajnálják, hogy nem kértek engedélyt a név kölcsönzése előtt, és elismerik, hogy ez egy meglehetősen pofátlan lépés volt a részükről.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!