szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Még a legelvetemültebb összeesküvés-hívők között is vannak, akiket tényekkel és alapos érvekkel jobb belátásra lehet bírni. Ehhez pedig egy friss kísérlet eredménye szerint hasznos eszköz a mesterséges intelligencia.

Szinte mindegy, milyen összeesküvés-elméletről van szó, egyéni vagy társadalmi szinten jó eséllyel káros következménnyel jár. Elég csak arra gondolni, hogy sokan azért nem vették fel a koronavírus elleni védőoltást, mert elhitték, hogy az oltóanyagban mikrochip van. A helyzeten nem segít, hogy sok populista politikus épp az ilyen összeesküvés-elméleteket táplálja annak érdekében, hogy hatalomra kerüljön, vagy ott maradjon.

Az alternatív valóság elleni küzdelem rendkívül nehéz, tekintetbe véve, hogy a konteóhívők buborékban élnek, és csak olyan emberekkel állnak szóba az adott témában, akik ugyanúgy elhiszik, hogy egy titkos háttérhatalom tör az emberek életére. Úgy tűnik azonban, van remény, hogy a világ jobb hely legyen, ebben pedig a mesterséges intelligencia segíthet.

A washingtoni American University kutatói arra voltak kíváncsiak, mennyire valós az a megállapítás, miszerint az összesküvés-elméletek hívőit nem lehet pontos érvekkel és tényekkel meggyőzni. Ennek érdekében 2190 konteóhívőt vontak be egy tudományos kutatásba – ha jobban belegondolunk, ez már önmagában is igen szép teljesítmény –, akiket arra kértek, hogy írják le azt az összeesküvés-elméletet, amiben hisznek, majd az érveket, amik alapján elhiszik az adott dolgot. Az információkat aztán megmutatták a DebunkBot nevű mesterséges intelligenciának (MI). A résztvevőket arra is megkérték, hogy egy 100 pontos skálán értékeljék, szerintük mennyire igaz az általuk felvázolt teória – számolt be róla a The Guardian.

A résztvevők ezután tudatosan vállaltak egy háromfordulós beszélgetést a mesterséges intelligenciával a konteóról vagy egy másik témáról, ami nem összeesküvés-elmélet volt. Ezt követően arra kérték őket, ismét értékeljék, hogy a konteójuk mennyire lehet igaz.

Az eredmény alapján azoknál, akik egy általános témáról beszélgettek az MI-vel, nem csökkent érdemben a konteóba vetett hitük, míg azoknak, akik erről értekeztek a géppel, átlagosan 20 százalékkal csökkent a bizalmuk az elméletben.

Őrült összeesküvés-elmélet terjed arról, hogy igazából van egy második Nap, csak a körmönfont tudósok rejtegetik

Egy Facebookon és más közösségi felületeken terjedő elmélet szerint a NASA egy második Napot próbál elrejteni az emberek elől.

A kutatók szerint a beszélgetés legalább két hónapig éreztette hatását, miközben a megközelítés szinte az összes konteó kapcsán működött.

Thomas Costello, a a Science-ben publikált tanulmány társszerzője szerint az eredményben döntő szerepe volt annak, hogy az általuk létrehozott mesterséges intelligencia rengeteg információra támaszkodik, ami a kritikai gondolkodást, és a testre szabott, tényeken alapuló beszégletést hivatott kiszolgálni.

Costello szerint a kísérletük során nagyjából minden negyedik embert sikerült meggyőzni arról, hogy az összeesküvés-elmélet, amiben hisz, nem valóságos. Az eredmény a jövőben komoly segítség lehet a fejlesztőknek, hogy jobb és megbízhatóbb mesterséges intelligenciát készítsenek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!