Tetszett a cikk?

A spanyol kormány bejelentette, hogy visszavonja támogatását Törökországtól, amennyiben az megtámadja Irak északi részét. Török sajtóértesülések szerint a török csapatok egyelőre nem hatolnak be Észak-Irakba, hogy ne fokozzák a feszültséget a térséget ellenőrző kurd frakciókkal és ne keresztezzék az Egyesült Államok katonai terveit.

A spanyol kormány a NATO keretén belül védelmezné Törökországot egy esetleges iraki támadásban, azonban visszavonná a segítséget abban az esetben, ha a török csapatok behatolnak Irak területére - jelentette be Federico Trillo védelmi és Ana Palacio külügyminiszter parlamenti felszólalásuk keretében, a védelmi és a külügyi bizottságok közös ülésén. A kérdéssel kapcsolatban Palacio hangsúlyozta, hogy Spanyolország aggódik az esetleges török invázió lehetősége miatt, mivel Irak területi épsége alapelve az amerikai-brit támadásnak. A miniszter véleménye szerint a háború végeztével elsősorban az ENSZ-nek lesznek humanitárius feladatai. A hatalmat egy iraki adminisztrációnak kellene átvennie: ennek az lenne a feladata, hogy irányítsa az átmenetet addig, amíg az iraki politikai pártok uralni tudják a helyzetet.
Javier Solana, az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője nem számol azzal, hogy Törökország aktív részese lesz a mostani öbölháborúnak. Solana bízik abban, hogy a helyzet Irak északi határai mentén stabil marad.
Az Európai Bizottság hajlandó megduplázni, egymilliárd euróra emelni a következő három évben Törökországnak nyújtandó támogatását, ezzel is arra ösztökélve Ankarát, hogy ne küldjön csapatokat Észak-Irakba. A Reuters brüsszeli EU-forrásokból származó értesülése szerint a javaslatot a bizottság szerdai ülésén terjesztik a tagországok elé. Romano Prodi bizottsági elnök szóvivője, Reijo Kemppinen a BBC-rádiónak adott keddi nyilatkozatában felszólította Ankarát, hogy a határkörzetben összevont csapatait ne küldje Észak-Irakba, amíg folyik a Szaddám Huszein iraki elnök elleni háború. Egy ilyen akció megnehezítené Törökország EU-felvételét - mutatott rá a szóvivő.
Török sajtóértesülések szerint a török csapatok egyelőre nem hatolnak be Észak-Irakba, hogy ne fokozzák a feszültséget a térséget ellenőrző kurd frakciókkal és ne keresztezzék az Egyesült Államok katonai terveit. Török lapok jelentése szerint Hilmi Özkök tábornok, vezérkari főnök hétfőn - miután megbeszélést folytatott Recep Tayyip Erdogan miniszterelnökkel és Deniz Baykallal, a parlamenti ellenzék vezérével - kijelentette, hogy csapataik a közeljövőben nem mennek be észak-iraki területre. A Sabah című lap úgy tudja, hogy a hadsereg figyelemmel kíséri a fejleményeket, s ha a biztonságot veszélyeztetve látja, nem habozik majd közbelépni. Az Aksam című napilap szerint a török tábornokok úgy vélik, hogy egy észak-iraki katonai behatolást az amerikaiak és az Irak-ellenes koalíció más erői hadüzenetként értelmeznének.
Törökország Washingtonnal és Nyugat-Európával fenntartott kapcsolataiban állandó feszültséget okoz annak lehetősége, hogy a menekültáradat leállítása vagy a kurd szakadár törekvések megakadályozása érdekében török csapatok hatolnak be az iraki Kurdisztánba. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!