Saron: Izrael nem mond le Jeruzsálemről

"Izrael soha nem mond le Jeruzsálemről" - jelentette ki csütörtökön Ariel Saron izraeli kormányfő televíziós beszédében. Saron a tervek szerint csütörtök este találkozik Abbász palasztin kormányfővel, hogy a közel-keleti rendezést célzó "útiterv" gyakorlati megvalósításának kérdéseiről tárgyaljon vele.

  • unknown unknown
Saron: Izrael nem mond le Jeruzsálemről
Alig néhány órával Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnökkel tartandó találkozója előtt Ariel Saron izraeli miniszterelnök - Jeruzsálem 1967-es újraegyesítésének alkalmából tartott televíziós beszédében - kijelentette: országa nem mond le a városról. A palesztinok ugyanakkor fontos elemnek tartják a konfliktus rendezésében, hogy leendő államuk fővárosa a többnyire arabok lakta Kelet-Jeruzsálem legyen.
Saron a tervek szerint csütörtök este találkozik Abbásszal Jeruzsálem nyugati részén, hogy a közel-keleti rendezést célzó "útiterv" gyakorlati megvalósításának kérdéseiről tárgyaljon vele. Az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió és Oroszország közös rendezési terve szakaszosan képzeli el az izraeli-palesztin viszály elsimítását. Végső szakaszában - 2005-re - önálló palesztin állam jönne létre az elképzelés szerint.
A palesztin kormányfő ma bejelentette: újra tárgyalni fog a Hamász palesztin szervezet vezetőivel az Izrael elleni erőszak beszüntetéséről. Abbász ugyanakkor elmondta: semmiképpen sem kockáztat meg egy palesztin polgárháborút a Hamász szétverése érdekében. Izrael azt követeli Abbásztól a béketárgyalások folytatásának feltételeként, hogy a Palesztin Hatóság fegyverezze le a radikális Izrael-ellenes csoportokat, és vegye őrizetbe a terroristákat.
Eközben zsidó telepesek újabb "előretolt állást" létesítettek a Jordán folyó nyugati partvidékén fekvő Hebron városa közelében, alig néhány órával Saron és Abbász csütörtöki találkozója előtt. A nemzetközi béketerv szerint Izrael köteles azokat az engedély nélkül létesített telepeit lebontani, amelyeket az izraeli miniszterelnök 2001. márciusi hivatalba lépése óta emeltek a megszállt területeken. A telepesek az elmúlt években a jeruzsálemi kormány hallgatólagos jóváhagyásával mintegy 90, engedély nélküli "előretolt állást" építettek. (MTI)
Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.