Tetszett a cikk?

Bizonytalan az Európai Unió jövője, részben mert bénultság fenyegeti a szervezet intézményeit, és jelentős a demokratikus deficit is - állítja egy frissen megjelent tanulmány.

Kedden került Romano Prodi, az EU bizottságának elnökének asztalára az az elemzés, amely 50 javaslatot tartalmaz a „holnap Európájáért.” A Dominique Strauss-Kahn korábbi francia pénzügyminiszter vezetésével készült elemzés szerint hármas krízisben van Európa - számolt be a Financial Times.



Strauss-Kahn megállapítja, hogy nem megfelelő az intézmények működése, bénultság fenyegeti őket, és számon kérhető némi demokratikus deficit is. Úgy véli, az Európa-projekt összeomlott, nincs válasz a kérdésre: mitől létezik és hová tart Európa. Végül bizonytalanságot okoz a területi kérdés is: hol vannak Európa külső határai?



A politikus ugyanakkor eltúlzottnak látja az Európa végével fenyegető jelzéseket, és az általa felvázolt 50 ponttal megoldhatónak látja a problémákat. A javaslatok igen széles skálán mozognak nagyságrendjüket, jelentőségüket illetően: a múzeum-projekttől az uniós költségvetés több milliárd eurós növeléséig bezárólag.Kevéssé valószínű, hogy ez a javaslat-csomag örömteli fogadtatásra talál Londonban, Berlinben, Stockholmban vagy akár Párizsban.



Strauss-Kahn szerint az Unió költségvetését fokozatosan növelni kell a GDP két százalékára ahhoz, hogy a jelentésben megfogalmazott intézkedések működhessenek. Ez alighanem heves reakciókat fog kiváltani, hiszen hónapok óta éppen azon folyik a vita, hogy a „hatok” (Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Svédország, Hollandia és Ausztria) a jelenlegi 1.24 százalékról egy százalékra akarják letornázni a költségvetési befizetéseket.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!