Tetszett a cikk?

Brit tudósoknak első ízben sikerült embrionális őssejtekből előállítani azt a hibás gént, amely a cisztás fibrózis néven ismert örökletes anyagcserezavar kialakulásában játszik szerepet.

A londoni King's College kutatói az exeteri tudományos konferencián jelentették be a genetikai világpremiert. Az eljárás lényege, hogy öröklött betegségekben szenvedő személyekből származó őssejtekből embriókat fejlesztenek ki, s ebből kiveszik a betegséget okozó sejtláncolatot, amelyen lehet tesztelni a kór kezeléséhez szükséges gyógyszereket. Stephen Minger professzor és csapata egy évvel ezelőtt tenyésztette ki a betegséget előidéző géneket tartalmazó őssejteket, azóta több milliárd őssejtet állítottak elő laboratóriumban.



A brit tudósok által létrehozott hibás gén modellül szolgálhat arra, hogyan jönnek létre bizonyos örökletes betegségek. A cisztás fibrózis (mucoviscidosis) nevű veleszületett betegség olyan végzetes kór, amelynél a nyáktermelő mirigyek sűrű váladékot bocsátanak ki, ami a légutak és az emésztőszervek funkciózavaraihoz vezet. Az újszülöttek egy ezrelékénél jelentkezik és leggyakrabban a tüdőben jelenik meg.



Az embriókból kivont őssejtek jellemző tulajdonsága, hogy bármely testi sejt létrehozására képesek, ezért az orvostudomány számára lehetőséget kínálnak arra, hogy felhasználásukkal kiküszöböljék örökletes betegségek kialakulását, illetve gyógyítsák őket. Nagy-Britanniában augusztusban döntöttek úgy, hogy tudományos és gyógyítási célból engedélyezik a klónozást. A brit tudományos kísérleti eredmény jelentős előrelépést ígér a mostanáig gyógyíthatatlan örökletes betegség elleni küzdelemben.



(AFP,MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!