szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Törökország megfelelően teljesíti az úgynevezett koppenhágai kritériumokat az EU - csatlakozás megkezdéséhez - állapította meg az Európai Bizottság 2004 október 6-ai jelentésében. Számos elemző szerint az utóbbi évek alkotmányreform-sorozatának hatására Törökország politikai berendezkedése „modernizációs forradalmon” ment keresztül.

A Recep Tayyip Erdogan vezette kormány 2003-ban, illetve 2004-ben reformokat hajtott végre. Kétszer is módosította az alkotmányt, melynek keretében eltörölte a halálbüntetést, kiszélesítette a szabadságjogokat, biztosította a nemek közötti egyenlőséget. A polgári törvénykönyvet még az előző kormány módosította 2002-ben, a büntető törvénykönyvet már az Erdogan-kormány: kihagyta belőle a házasságtörés büntethetőségének gyakorlatát.

Törökország mindezen kívül a csatlakozás reményében mintegy 250 törvényen változtatott, többek között a gyülekezés-, szólás-és vallásszabadság érdekében, bővítették a kurd kisebbség jogait. Betiltották a kínzás valamennyi formáját, a nők elleni úgynevezett becsületgyilkosságokat pedig a korábbinál jóval szigorúbban büntetik. Az ügyészek, bírók és rendőrök emberi jogokat ismertető képzéseken vesznek részt. Szintén óriási lépés, hogy megszüntették a hadsereg kormányellenőrzését, tanácsadó testületté „degradálták” a nemzetbiztonsági tanácsot, aminek élére - az 1980-as katonai puccs óta először - polgári személyt neveztek ki.

A reformcsomag további rendelkezései alapján megszüntetik a felsőoktatás, illetve a közmédia katonai ellenőrzését azáltal, hogy az érintett intézmények vezető testületéből elmozdítják a hadsereg képviselőit. A törvények értelmében a katonai kiadások ellenőrzése teljes egészében a parlament hatásköre alá kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Török EU-csatlakozás: zöld út az EP külügyi bizottságától

Az Európai Parlament külügyi bizottsága azt javasolja, hogy az Európai Unió kezdje meg a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal, de a testület szerint a tárgyalásokat bármikor meg kell szakítani, ha úgy tűnik, Törökország visszalép a reformok útján.

MTI Világ

Török feltételek Ciprus elismeréséhez

Ankara csak azután ismeri el a Ciprusi Köztársaságot, ha az Európai Unió mind a 25 tagállama - köztük a ciprusi "görög állam" is - zöld jelzést ad a török csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez - jelentette ki Abdullah Gül török külügyminiszter.

eurohirek.hu Világ

Fenyegetőzik a török kormányfő

A török miniszterelnök azzal fenyegeti az EU vezetőit, hogy nőhet az iszlám erőszak, ha az Európai Unió nem veszi fel Törökországot tagjai sorába.

eurohirek.hu Világ

Az európaiak nem akarják a törököket

A németek, franciák és osztrákok többsége ellenzi az Európai Unió bővítési folyamatának folytatását, derül ki az Eurobarometer felmérésből.

MTI/hvg.hu Világ

Zöld út a törököknek

Szerdán elfogadott határozatában az Európai Parlament javasolja, hogy az Európai Unió kezdje meg a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal. Az állam- és kormányfők csütörtökön döntenek, a pontos időpontról azonban még nem zárult le a vita.

MTI Világ

Törökország fenntartja követeléseit az EU-val szemben

"Reméljük, hogy december 17-én bejelentik a csatlakozási tárgyalások kezdetének pontos dátumát, amelynek nem lesz semmilyen előfeltétele. Fontos, hogy a tárgyalásokat ne lehessen majd megszakítani, és egyértelműen ki kell mondani, hogy van esélyünk a teljes jogú tagságra" - jelentette be a török külügyminiszter.