szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Thaiföldön 13, a térségben pedig további hét magyar állampolgár hollétéről nincs információja a Külügyminisztériumnak a hétfő délután 14 órai adatok szerint - közölte a tárca szóvivője hétfőn.

Polgár Viktor azt kérte az újságíróktól, ne használják az "eltűnt" kifejezést, mert azt a nemzetközi jogértelmezésben azokra vonatkoztatják, akik elhunytak, de holttestüket egyelőre nem találták meg. A tárca azt kéri, hogy akik korábban nem tudtak kapcsolatot teremteni a térségben tartózkodó hozzátartozóikkal, és ezt jelezték a minisztériumnak, jelezzék azt is, ha azóta érkezett róluk információ.

A szóvivő elmondta, vasárnap Phuketen járt egy, a minisztérium által felkért független egészségügyi szakértő, és az ott tartózkodó magyaroknak gyógyszert, illetve védőoltást adott.
"Nincs közvetlen járványveszély azon a területen, ahol a magyarok tartózkodnak, ugyanakkor nem zárható ki egy járvány kialakulása" - mondta. Közölte: a thai hatóságok rendelkezése értelmében csak védőoltásokkal rendelkezők utazhatnak Thaiföldre, valamint azok, akik külön regisztráltatják magukat.

Mint mondta, kedden indul útnak Bangkokból egy repülőgép, amely a környéken lévő mintegy 60 magyar turista közül Magyarországra hozza azokat, akik haza kívánnak jönni. Arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak, akik úgy döntöttek, maradni akarnak, és "újabb napokra vagy hetekre fizették be a nyaralást".

Hétfőn délben a térségbe indult a magyar kormányzat felkérésére egy igazságügyi orvos szakértő, akinek feladata nem kizárólag az áldozatok azonosítása lesz, hanem annak a nemzetközi orvos csoportnak lesz a tagja, mely az elhunytakról adatokat (így például DNS-mintákat) vesz fel későbbi azonosításukra.

Thaiföld: nincsenek magyarok kórházban a szökőár miatt (Oldaltörés)

A délkelet-ázsiai szökőár miatt nincsenek magyar állampolgárok thaiföldi kórházban, de tíz fő tartózkodási helyéről még nincsenek pontos információk - mondta a Külügyminisztérium által felkért független orvos szakértő hétfőn Bangkokból telefonon az MTI-nek.

"Az volt a feladatom, hogy megvizsgáljam a Phuketen tartózkodó magyarokat, a néhány betegnek oltást adjak be, és orvosi szaktanácsokkal lássam el őket" - mondta Axman Ágnes virológus, egyetemi docens. Mint elmondta, az elmúlt 24 órában mintegy nyolcvan magyarral
találkozott a cunami sújtotta Phuket szigetén, ahol a külügyi tárca megbízásából helyszíni szemlét tartott.

Axman Ágnes kifejtette: Phuket északi részén, ahol a szökőár a legnagyobb pusztítást végezte, egyetlen magyarral találkozott, akit ellátott megfelelő oltással, de ő sem magyar állampolgár. "A szökőár itt több hullámban, 40-50 méteres magasságban mintegy öt kilométer mélyen hatolt be a szigetre és végiggázolt mindenen" - számolt be tapasztalatairól a virológus.
 
Mint mondta, a nyolc könnyebben megsérült magyar már elhagyta Phuketet, kórházi kezelésük sikeres volt. Axman Ágnes szerint egy részük visszaérkezett Magyarországra, néhányan pedig biztonságos helyen várnak a hazautazásra Thaiföldön.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Világ

A magyar kormány 1,2 millió dollárt juttat a térségbe

Tolvajok, erőszakoskodók, emberrablók és csalók sarcolják az ázsiai szökőár túlélőit és az áldozatok családtagjait a különböző ázsiai menekülttáborokban, kórházakban, de Európában is. A magyar kormány összesen 1,2 millió amerikai dollárral kíván hozzájárulni a délkelet-ázsiai természeti katasztrófa nyomán létrejött nemzetközi segélyezési programhoz.

Itthon

Jogosan követelik-e vissza befizetett pénzüket az utasok?

A délkelet-ázsiai szökőár miatt itthon maradó, de útjukat már kifizető utasok jogosan követelik vissza útjuk árát, és pereskedés helyett jobb, ha a megegyezésre törekednek - mondta a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökhelyettese hétfőn.