szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szakértők egyelőre nem tudják, miért nem kísérte gyilkos erejű szökőár a hétfői indonéziai földrengést, csak sejtéseik vannak róla.

Robert Cessaro, a Hawaii-szigeteken lévő amerikai Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) munkatársa a földrengés másnapján elmondta: mindössze Ausztrália partjainál, az epicentrumtól 2400 kilométerre délre észleltek a szokottnál valamivel hevesebb hullámzást, a Richter-skála szerint 8,7-es erősségű földmozgás körzetében azonban elmaradt a valószínűnek tartott cunami. (A szakértő akkor még nem értesült arról az indonéziai bejelentésről, hogy a Szumátra szigetétől nem messze fekvő Simeuleu szigetet három méter magas szökőár sújtotta, de nem követelt halálos áldozatokat.)

David Burwell óceánkutató
© AP
A mostani helyzet arra is figyelmeztet, mennyire bizonytalan az effajta természeti csapás veszélyének becslése - mondta Charles McCreery, a NOAA igazgatója. Rámutatott arra, hogy a Richter-skála szerinti 8-as mértéket meghaladó földrengéseknek elvileg pusztító erejű szökőárt kell gerjeszteniük.

A tudósok a lehetséges okok között említik, hogy a hétfői rengés epicentruma a tengerfenék alatt 30 kilométerrel volt, míg a december 26-án bekövetkezett földmozgásé jóval közelebb volt a tengerfenékhez. Allen Clarknak, a Maui-szigeten lévő csendes-óceáni katasztrófa-előrejelző központ igazgatójának magyarázata szerint, ha túlságosan mélyen van az epicentrum, akkor a rengés jelentősen veszít erejéből, még mielőtt eléri a tengerfeneket, és hullámokat kelt.

A másik lehetséges magyarázat: noha a földrengés is nagyon erős volt, mégis lényegesen gyengébb, mint a decemberi. Egyetlen tizedes érték is hatalmas különbséget jelent ugyanis a Richter-skálán. A 9,2-es erejű, decemberi indonéziai földrengés 15-ször volt erősebb, mint a mostani - mondta el ennek érzékeltetésére a strasbourgi földtani intézet egyik szakértője a földrengés után néhány órával, amikor még 8,6-osnak mérték a földmozgás erejét.

Hivatalosan legalább 300-an haltak meg a hétfői indonéziai földrengésben (Oldaltörés)

Megerősített adatok szerint legalább 300-an haltak meg a hétfői nagy erejű indonéziai földrengésben, amely Nias szigetet sújtotta leginkább. Jusuf Kalla, az ország alelnöke azonban egy rádiónyilatkozatában úgy vélekedett, hogy a Richter-skálán mérve 8,7-es fokozatú földmozgás halálos áldozatainak száma akár 1000 és 2000 között is lehet, de hozzátette, hogy ez csupán becslés, amely az épületekben keletkezett károkon alapul.

Kalla alelnök elmondta, hogy a sziget legnagyobb városa, Gunungsitoli épületeinek 80 százaléka megrongálódott.  "Egyelőre nem tudjuk megszámolni az áldozatokat. Csak azt tudjuk, hogy sok épület leomlott, és nagy a valószínűsége annak, hogy több százan meghaltak" - közölte korábban Zulkifli Sirait rendőrtiszt. A városban pánik uralkodik, mivel negyedóránként újabb utórengések követik egymást - mondta hat órával az első földmozgás után Alisman Naiggolan, a város rendőrfőnökének helyettese.

Az ENSZ kedden helikoptereket akar küldeni a nyugat-indonéziai partok térségében történt földrengés okozta károk felmérésére - jelentette be Jan Egeland. A humanitárius ügyekben illetékes ENSZ-főtitkárhelyettes hétfőn újságíróknak elmondta, hogy több, a decemberi szökőár miatt meggyengült épületet leomlás fenyeget, de véleménye szerint a december óta életbe léptetett segítségnyújtási program várhatóan elegendő lesz a főbb szükségletek kielégítésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A külügynek nincs tudomása magyar áldozatokról

A Külügyminisztériumnak nincs tudomása arról, hogy magyar állampolgárok kerültek volna veszélybe a délkelet-ázsiai Szumátra szigetének közelében a tenger alatt hétfőn történt nagy erejű földrengés miatt. A Malév szóvivője azt közölte, hogy az utóbbi időben nem indítottak gépeket a térségbe.