szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Száz esztendeje nem volt hasonló méretű pusztító árvíz a Bánátban, mint ezekben a napokban - vélekednek a térség vízügyi szakemberei.

A szakemberek hangsúlyozzák: a mostani árvíz közvetlen oka, hogy április folyamán szokatlanul nagy mennyiségű csapadék hullott le a régióban. A Bánát három jelentősebb folyója - a Temes, a Berzava és a Béga -, valamint a kisebb hegyvidéki patakok és folyók kiléptek medrükből. Az árhullám megrongálta a Karánsebes-Orsova közötti vasútvonalat (ez egyik fontos szakasza a Temesvár-Turnu Severin-Craiova-Bukarest vonalnak), akárcsak a térségbeli műutakat.

Ennél is súlyosabb oknak tartják a szakemberek, hogy elhanyagolták a vidék egykor jól működő csatornahálózatát.

A Berzaván és a Temesen az elmúlt napokban három gátszakadás súlyosbította a helyzetet, emiatt gyakorlatilag víz alá került a két nagy bánáti megye, Krassó-Szörény és Temes jó része. Ez utóbbi megyének a déli, illetve a dél-nyugati területén különösen nagy pusztítást végzett az árvíz Gátalján és a környező településeken, víz alá került Jánosfölde, Denta, Gyülvész, Újvár, Ótelek, Torontál-Keresztes, Józsefszállás, Magyarszentmárton és több más település. Négy-ötezer lakost ki kellett telepíteni, a víz alá került helységekben összedőlt több száz ház, megrongálódott sok ezer lakás.

A mentésben részt vesz a tűzoltóság, a polgárőrség, a hadsereg, bevetettek katonai helikoptereket, szárazföldi és kétéltű katonai járműveket is. A román kormány 5,5 milliárd lej értékű gyorssegélyt utalt ki az árvíz sújtotta két megye lakosságának sürgős megsegítésére, ivóvizet, élelmet és takarókat biztosítva számukra.

Országszerte segélyezési akciók indultak be. Eddig a legjelentősebb és a leggyorsabban érkező segélyszállítmány a Székelyföldről indult, de gyűjtenek másutt is, például Beszterce-Naszód megyében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Árvízvédelmi készültség több mint ezerkétszáz kilométeren

Magyarországon 1258 kilométeres védvonalon rendeltek el a reggeli adatok szerint árvízvédelmi készültséget, ebből másodfokút a Túr és a Zagyva védvonalain Hatvan és Jászberény környékén, valamint a Maros mentén 320 kilométeres szakaszon - közölte Batiz András kormányszóvivő csütörtökön.

Itthon

Árvízvédelmi készültség a Sajón

Az elmúlt huszonnégy órában több mint egy métert emelkedett a Sajó vízszintje, ezért a folyó teljes magyarországi szakaszán első fokú árvízvédelmi készültséget rendelt el az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Ékövig) - közölte az igazgatóság szóvivője csütörtökön.