szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hoszni Mubarak egyiptomi köztársasági elnöktől vehette át az egyik legmagasabb egyiptomi kitüntetést, a Művészeti és Tudományi Érdemrendet Fodor Sándor professzor, az ELTE Arab Tanszékének vezetője, nemzetközileg ismert arabista, keletkutató - közölte a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztérium hétfőn.

Fodor Sándort több évtizedes tudományos munkájáért, az arab kultúra, az iszlám civilizáció és vallás európai megismertetéséért tüntették ki. Ez a legmagasabb tudományos elismerés, amelyet magyar tudós valaha is kapott Egyiptomban.

A Magyar-Egyiptomi Baráti Társaság elnöke, az Egyiptomi Nyelvi akadémia külső tagja április 20-án, az iszlám világ nagy ünnepén, Mohamed próféta születésnapjának előestéjén vette át az elismerést Kairóban.

Az öt egyiptomi kitüntetetten kívül csak két külföldi részesült a magas elismerésben: a kuvaiti vallásügyi miniszter mellett egyetlen európaiként a 64 éves magyar orientalista - tájékoztatott a Karói Magyar Intézetre hivatkozva a kulturális minisztérium.

Fodor Sándor kutatási területe az iszlám előtti kulturális örökség továbbélése a muszlim területeken, főleg Egyiptomban, valamint a népi iszlám, a népi vallásosság, a mágiával kapcsolatos hiedelmek. Arab legendák a piramisokról című munkája 1971-ben látott napvilágot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

"Európa legnagyobb kihívása az iszlám"

„Nem háborúkra kellene koncentrálni, hanem az iszlám világ Nyugattól lemaradt régióit kellene bevonni a világgazdaság vérkeringésébe” – nyilatkozta a hvg.hu-nak Rostoványi Zsolt, Az iszlám és a Nyugat című könyv szerzője, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok szakának tanszékvezetője.

Itthon

Kell-e tartani az iszlám követőitől Magyarországon?

Jóllehet a titkosszolgálat szerint a Magyarországon élő moszlim és arab közösségek lojálisak a hatóságokkal és a kormánnyal, a Nemzetbiztonsági Hivatal nagy figyelmet fordít a nálunk tevékenykedő iszlám vallási csoportokra. A magyar mecsetek vezetői állítják: dacára annak, hogy nem a radikális iszlámot képviselik, folyamatosan éri őket negatív diszkrimináció. Ön szerint kell-e tartani az iszlám hazai híveitől?