szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió bővítési folyamatának folytatódásáról biztosította a balkáni országokat Olli Rehn, a szervezet bővítési biztosa, de figyelmeztette őket, hogy teljesíteniük kell az elvárt feltételeket.

Az uniós alkotmány francia és holland elutasítása után még nagyobb fontosságot kapott a bővítés folytatása - hangoztatta a horvát tömegtájékoztatási eszközöknek küldött, Zágrábban hétfőn ismertté vált levelében az Európai Bizottság bővítési ügyekért felelős tagja.

Az EU vezetői múlt heti találkozójukon megerősítették, hogy a Nyugat-Balkán országainak van esélyük a csatlakozásra - nyugtatta meg a térség államait Olli Rehn. A biztos ugyanakkor megkettőzött erőfeszítésekre buzdította Albániát, Bosznia-Hercegovinát, Horvátországot, Macedóniát és Szerbia-Montenegrót az EU által szabott csatlakozási feltételek teljesítése érdekében.

Horvátország csatlakozásának egyetlen meglévő akadálya már csak az lehet, ha Zágráb nem működik együtt teljes mértékben a délszláv háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszékkel.

„Az Európai Unió kész megkezdeni a csatlakozási tárgyalásokat Zágrábbal attól a pillanattól, hogy Horvátország teljes együttműködési készséget tanúsít a törvényszékkel” - hangoztatta a biztos.

Olli Rehn szerint az NT-vel való együttműködés elvárt feltétel Szerbia-Montenegrótól, míg Macedóniának a gazdasági reformokra kell összpontosítania erőfeszítéseit. Boszniának főleg a rendőri erők egyesítésére irányuló reformját kell folytatnia, de az EU szoros figyelemmel kíséri a júliusi választásokat is - hangsúlyozta a bővítési biztos.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Portugália is szavaz az uniós alkotmányról

Portugália kitart amellett, hogy népszavazást rendezzen az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, annak ellenére, hogy Nagy-Britannia hétfőn hivatalosan bejelentette saját népszavazása elhalasztását - közölte a portugál külügyminiszter.

MTI Világ

Vasárnap szavaznak a franciák az uniós alkotmányról

A franciákban a kampány során megerősödött az elhatározás: elutasítják az uniós alkotmányt. A történelminek ígérkező döntés egyúttal Franciaország jövőbeli külpolitikai pozícióját is megváltoztathatja.

MTI Világ

Pofon az EU-alkotmánynak

A hollandok pofont adtak az EU-alkotmánynak: ezzel a címmel tudósít a hollandiai népszavazás eredményéről, az elutasítók győzelméről csütörtöki számában a Le Soir című belga napilap.

MTI Világ

Uniós alkotmány: még 18 ratifikáció hiányzik

Az Európai Unió alkotmányát, amelyről vasárnap rendeznek népszavazást Franciaországban, 2006. október végéig kell elfogadnia valamennyi tagországnak referendumon vagy parlamenti szavazással.

eurohirek.hu Világ

Nem lesz brit népszavazás az uniós alkotmányról

A BBC értesülése szerint Jack Straw brit külügyminiszter hétfőn a parlamentben bejelenti, hogy a szigetország kormánya felülvizsgálja és egyelőre "jegeli" az EU-alkotmány-referendummal kapcsolatos terveit. A brit kormány közben megerősítette, hogy egyelőre nem írja ki a népszavazást az alkotmányról.

MTI Világ

Elutasított uniós alkotmány

A franciák egyértelműen elutasították az Európai Unió alkotmányos szerződését a vasárnapi választáson - vélik a közvélemény-kutatók. A francia védelmi miniszter szerint a szavazás eredménye vereség Franciaország és Európa számára. Gazdasági szakértők az euró gyengülését jósolják.

MTI Itthon

Mádl: alkotmány nélkül is működik az EU

Mádl Ferenc szerint az alkotmányos szerződés ratifikációs folyamatának a lezárása nélkül is működik az Európai Unió, ráadásul 10 új taggal, ami azt mutatja, hogy vannak még tartalékai.

MTI Világ

Elkezdődött a holland voks az EU-alkotmányról

Népszavazás kezdődött szerda reggel fél nyolckor Hollandiában az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, a voksok tétje a huszonöt országra bővült EU működésének gördülékenysége.

MTI Itthon

Martonyi: kirekesztő nézetek miatt szavazták le az EU-alkotmányt

Az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazáson ugyanaz a kirekesztő nézetrendszer jelent meg, mint a kettős állampolgárságról szóló tavaly decemberi magyarországi referendumon - jelentette ki Martonyi János szombaton Budapesten, a Fidesz-kongresszushoz kapcsolódó politikai fórumon.