Tetszett a cikk?

A német Siemens óriásvállalat szerint nem az anyacéget, hanem legfeljebb csak leányvállalatait érintik a Volcker-jelentésben megfogalmazott korrupciós vádak - jelentette pénteken a Netzeitung német internetes újság.

Paul Volcker, az amerikai jegybank volt elnöke az ENSZ megbízásából vizsgálta független bizottság élén, hogy történtek-e visszaélések az "Élelmiszer olajért" elnevezésű segélyprogram lebonyolítása idején. A program célja az volt, hogy Irak az ellene elrendelt szankciók idején is exportálhasson olajat kis mennyiségben, s a bevételből élelmiszert és gyógyszert szerezhessen be.

Volcker jelentésében 2200 céget sorolt fel, köztük a német Siemenst és DaimlerChryslert, azzal gyanúsítva őket, hogy megvesztegették Szaddám Huszein volt iraki elnök hivatalnokait, gyengítették az ENSZ-szankciók hatását, vétettek a segélyprogram előírásai ellen. A jelentésben egyebek között szerepel, hogy a Siemens közel 100 ezer dollár kenőpénzt fizetett turbinaegységek szállításáért.

A Siemens egyik szóvivője szerint azonban nem a müncheni anyacég "sáros", hanem legfeljebb franciaországi és törökországi leányvállalatai, vagy az Osram Middle East cég. Ezt a Siemens saját hatáskörben elrendelt vizsgálatai derítették ki. A szóvivő "elsietettnek és indokolatlannak" nevezte Volcker vádjait.

A Volcker-jelentés bírálta az ENSZ titkárságát és Biztonsági Tanácsot is, mondván, hogy a segélyprogram lebonyolítását nem felügyelték kellőképpen. "Az alapvető hiba az volt, hogy Bagdad maga választhatta meg üzleti partnereit" - olvasható a jelentésben. A dokumentum szerint 66 ország vállalatai és magánszemélyei fizettek csúszópénzt Szaddám Huszein rendszerének, az ENSZ-program keretében eszközölt illegális juttatások 1,8 milliárd dollárt tettek ki. Negyven ország cégei és állampolgárai fizettek meg nem engedett felárat olajért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Siemens és a Volvo is megkente Szaddámot

Szaddám Huszein iraki exelnök rezsimje 1,8 milliárd dollárral rövidítette meg az Olajat élelmiszerért programot mintegy 60 ország több mint kétezer külföldi cége, köztük vezető európai vállalatok korrumpálásával. Magyar szereplők is felbukkannak a jelentésben.

MTI Világ

Moszkva élesen kelt ki a Volcker-jelentés ellen

A Volcker-bizottság számos dokumentuma, az azokon szereplő orosz hivatalos aláírások közönséges hamisítványok Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint, s Moszkva korábban sem kapott magyarázatot ezen okmányok eredetére.