szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lesújtó beszámolókat közölnek izraeli tartalékos katonák a hadsereg libanoni offenzívájának hiányosságairól mind a parancsnoklás, mint a logisztika területén. Dan Haluc vezérkari főnöknek, Ehud Olmert miniszterelnöknek és Amír Perec védelmi miniszternek éles bírálatokkal kell szembenéznie, s már készülnek is - szakértőkkel és ügyvédekkel - az ügyben felállítandó vizsgálóbizottság kérdéseire és megállapításaira.

© AP
"A kapott parancsok nagyon zavarosak voltak - meséli a Goláni gyalogos elitdandár egy hadnagya. - Azt mondták, indítsunk támadást egy falu ellen. Rosszul sült el dolog, több katonánk meghalt. Erre azt mondták, hogy sietve vonuljunk ki onnan, és próbálkozzunk egy másikban."

Tartalékosok elmondása szerint feletteseik arról tájékoztatták őket, hogy egy két kilométer mélységű biztonsági övezetet vonnak ellenőrzésük alá, majd 8 kilométerest, majd a Lítáni folyóig terjedőt. "Egy adott pillanatban sem tudhattuk, hol kell leállítanunk az előrenyomulást" - füstölgött egy tartalékos ejtőernyős.

Egy hírszerzőtiszt elárulta újságíróknak, hogy a légitérképek, amelyeket a parancsnokságtól kaptak, 2002-ben készültek, és nagyon hiányosak voltak, különösen a síita Hezbollah fegyverraktárait és erődítményeit illetően. "Nem tudtuk, hova megyünk, amikor behatoltunk egy faluba - mondta egy tartalékos harckocsiparancsnok. Harckocsizók azt is panaszolták, hogy nem volt elég idejük felkészülni a harcok előtt, ezzel magyarázták a páncélosok nagy veszteségeit.

Katonai források szerint az eredeti terv két hét tüzérségi és légitámadásokat, majd közvetlenül utánuk két hét nagyszabású szárazföldi offenzívát irányzott elő. "Világos, hogy a kormány visszakozott az egyre súlyosabb emberveszteség láttán, és sokáig habozott, amíg - a harcok beszüntetése előtt nem sokkal - megindította a nagyszabású szárazföldi offenzívát" - olvasható a Jediót Ahronót napilapban.

A tartalékosok mozgósítása is túl hosszú ideig tartott. Egy tartalékos tiszt szerint a szárazföldi erők csak július 31-én kaptak menetparancsot, nem pedig a háború elején, 12-én, mint eredetileg tervezték.

Hasonlóan keserű bírálatok hallhatók logisztikai téren is. Egyes tartalékosok szerint derékszíjaik még az 1967-es hatnapos háború idejéből maradtak. "Elképzelhetetlen, hogy a katonákat víz nélkül küldjék harcba" - panaszolja egyikük, aki elmeséli, hogy Hezbollah-harcosok hátrahagyott kulacsaiban talált vizet kellett inniuk. Hasonlóan kiábrándult megjegyzések kísérték a Libanon mélységében harcoló egységek élelemellátását is. Mások libanoni fűszerüzletek kifosztásáról számoltak be. "Olyan éhesek voltunk, hogy rávetettük magunkat a fűszerbolt polcaira, nem tudtuk visszafogni magunkat" - mondta az egyik tartalékos egy hetilapnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szakaszosan vonul ki az izraeli hadsereg

A libanoni hadsereg kijelölt egységei csütörtök hajnalban megkezdték felvonulásukat a Lítáni folyó térségébe, majd közép-európai idő szerint reggel 6 óra után átkeltek a folyón, hogy 38 év után újra átvegyék az ellenőrzést a korábban a palesztinok, majd Izrael, végül a Hezbollah síita szervezet uralta Dél-Libanon fölött.

Gócpontok

"Olmertnek mennie kell" - izraeli belpolitikai vihar

Ha tudtuk volna, hogy ilyen feltételek között kell megkötni a tüzszünetet, senki sem ment volna a háborúba. Olmert egy napig sem maradhat a miniszterelnöki székben – ilyen és ehhez hasonló bírálatok érik az izraeli kormányfőt jobbról is, balról is. A fegyverszünet megkötése után belpolitikai vihar várható, a kormány meginoghat – jósolják izraeli elemzők.

MTI Világ

Életbe lépett az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszünet

Életbe lépett hétfőn közép-európai idő szerint 7:00 órakor az Izrael és a libanoni síita Hezbollah közötti tűzszünet, s helyszíni jelentések szerint valóban elhallgattak a fegyverek Dél-Libanonban, az izraeli csapatok megkezdték a kivonulást.