szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikaiak 8.46-kor, azaz közép-európai idő szerint 14.46-kor adóztak egy percig az áldozatok emlékének, 2001-ben ebben a percben csapódott be az első eltérített repülőgép a Világkereskedelmi Központ egyik tornyába. Öt éve, az al-Kaida a négy eltérített utasszállítóval 2973 ember halálát okozta.

Egy perces néma csönddel tisztelgett hétfőn reggel a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek áldozatainak emléke előtt az Egyesült Államok lakossága George Bush elnök felhívására.

Az elnök és felesége már vasárnap este New Yorkba utazott, és koszorút helyezett el az ikertornyok helyén, a Ground Zero-n, ahol a Twin Towers helyére tervezett komplexum épül.

A támadások évfordulóján New Yorkban félárbocra eresztették a nemzeti lobogót a középületeken, a Ground Zero mellett a hozzátartozók felolvasták az áldozatok neveit. Az évfordulón szerte az Egyesült Államokban megemlékezéseket tartanak, a központi helyszínen, New Yorkban az első néma tisztelgést továbbiak követték 9.03-kor, a második gép becsapódásakor, valamint 9.59-kor és 10.29-kor, a két torony leomlásának idején.

A fővárosban vasárnap este, a tavalyi után idén második alkalommal "szabadságmenetet" rendeztek: Peter Pace vezérezredes, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke vezetésével több ezer fős tömeg vonult végig a Potomac folyón át a Washington-emlékműtől a Pentagonig, ahol egész éjszaka 184 erős fénycsóva világított az égbe a washingtoni áldozatok emlékére.

Bush elnök New Yorkban meglátogatta a Ground Zero közelében fekvő tűzoltó állomást, ahonnan - mint mondta - nehéz szívvel, de megerősödött elhatározással lépett ki. "Esküszöm, hogy sosem felejtem el annak a napnak a tanulságait" - fogalmazott, hozzátéve az ellenség még létezik, és az akkorihoz hasonló nagy csapást akar mérni Amerikára.

Bush koszorúzása idején a közeli utcákban tüntetők vonultak fel az amerikai csapatok Irakból történő kivonását követelve.

Az elnök a tervek szerint ellátogat a terrortámadások másik két helyszínére, a Pentagonhoz, valamint Pennsylvaniába, ahol a United Airlines 93-as járata lezuhant.

George Bush hétfőn este, fő műsoridőben beszédet intéz a nemzethez a Fehér Házból, az amerikaiak elszántságát dicsérve a terrorizmus elleni harcban. Tony Snow szóvivő hangsúlyozta: az elnök nem politikai beszédet fog tartani, hanem arról kíván szólni, milyen változást hozott Amerika számára 9/11, és hogyan lehet előre lépve megnyerni a terrorizmus elleni háborút.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Európa újabb 9/11 kiindulópontja lehet

Öt évvel a 2001. szeptember 11-ei merényletsorozat után az egyik legkomolyabb probléma az európai muszlim közösségek radikalizálódása, és fennáll a veszély, hogy Európa - ahogy öt éve - ismét az Egyesült Államok vagy más országok elleni terrortámadás bázisául szolgálhat - áll a legnagyobb londoni stratégiai kutatóműhely éves világjelentésében.

MTI Világ

Szeptember 11.: halálbüntetést is kaphat Moussaoui

Az esküdtek kiválasztásával hétfőn az ítélkező szakaszába lépett a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások egyetlen vádlottja, a francia állampolgár Zacarias Moussaoui ellen indított büntetőjogi per.

MTI Világ

9/11: vallott az ötödik gép pilótája

Zacarias Moussaoui vádlott hétfőn azt állította, hogy a 2001. szeptember 11-én neki kellett volna - a "cipőbombás" Richard Reiddel együtt - eltérítenie egy ötödik utasszállítót és azt a Fehér Háznak vezetnie.

MTI Kult

Liebeskind: 9/11 az építészet szerepét is megváltoztatta

Az Egyesült Államok ellen 2001. szeptember 11-én végrehajtott terrortámadások alapvetően megváltoztatták az építészet szerepét is - hangsúlyozta szombati rádiónyilatkozatában Daniel Libeskind, lengyel származású, de családjával Berlinben élő világhírű építész, aki korábban megnyerte a lerombolt New York-i Világkereskedelmi Központ (WTC) helyének, a Ground Zerónak az újjáépítésére kiírt pályázatot.