szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szakmai és civil szervezetek bírálták Kínát, mert a külföldi hírügynökségek munkáját korlátozó intézkedéseket hozott, ami egyrészt ártalmas a kínai társdalomra, másrészt veszélyezteti a tájékoztatást 2008-as pekingi olimpia eseményeiről.

Kína vasárnap jelentette be az új intézkedéseket, amelyek szerint a külföldi hírirodák csak az Új Kína hírügynökségen vagy az általa felhatalmazott szerveken keresztül terjeszthetik anyagaikat. A részletes szabályok tiltják minden olyan hírtartalom forgalmazását, amely "aláássa Kína gazdasági és társadalmi rendjét, stabilitását nemzeti egységét, szuverenitását és területi épségét".

Sharon Hom, a New York-i székhelyű, Human Rights in China nevű emberjogi csoport egyik nyilatkozatában hangoztatta: ezeknek a tekintélyelvű intézkedéseknek az a célja, hogy felügyeljék az információt és terjesztését, valamint korlátozzák a hozzáférést a nem cenzúrázott hírekhez. Úgy vélte, a lépés megfosztja a kínai társadalmat attól, hogy szót emeljen a korrupció és más társadalmi problémák ellen. Egyben megakadályozza azokat a törekvéseket, hogy az ország kormánya számon kérhető legyen döntéseiért.

Hom azt is szemére vetette a kínai vezetésnek, hogy az intézkedés sérti Pekingnek azt az ígéretét, amely szerint az újságírók szabadon tájékoztathatnak a 2008-as olimpia eseményeiről. A párizsi székhelyű Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró jogvédő szervezet szerint Kína megsérti azokat az ígéreteit, amelyeket a Kereskedelmi Világszervezetnek (WTO) tett, hogy megnyitja piacait. Az Európai Unió is bírálta a pekingi intézkedéseket, és a kérdést felvetik majd az emberi jogokról Kínával ez év októberében tartandó megbeszéléseken.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke hangoztatta, hogy a sajtószabadság bármilyen korlátozása növeli az állam beavatkozását, ami kedvezőtlen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Importvámokkal sújtanák a kínai cipőimportot

Az Európai Bizottság szerdán tartós büntetővámokat javasolt a kínai és vietnami bőrcipő-importra. Az ideiglenes intézkedés határideje október 7-én jár le, így a tagországoknak alig több mint egy hónapjuk van arra, hogy jelenleg még ellentétes álláspontjaikat egységes véleménnyé formálják.

hvg.hu Autó

Csak a kínai piacra gyárt egy új modellt a Citroen

A Kínában 1992 óta jelenlévő Citroën 2006 végén megerősíti pozícióját egy kifejezetten ehhez a piachoz kifejlesztett modell bevezetésével. A Peugeot 206 alapjaira kifejlesztett új, erőteljesen karakteres, ötajtós kompakt modell az első gépjármű ebben a szegmensben, melyet a Citroën Kínában bevezet és gyárt. Az autó a 2006-os modellév kínálatát gazdagítja, melynek jelenlegi tagjai a Fukang, az Elysée, a Xsara Picasso, a C-Triomphe, a C5 és hamarosan a C6.

CNN Világ

Kína egyharmadát sújtja savas eső

Kína egyharmadát érinti a savas esők problémája, melyért a hihetetlen ipari növekedés a fő felelős – derült ki egy hivatalos kínai állami jelentésből.