szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Grúzia szakadár területén, Dél-Oszétiában vasárnap függetlenségét célzó népszavazás kezdődött, Tbiliszi jelezte, hogy a voksolás csupán tovább mélyíti a feszültséget a régióban.

A szeparatistákkal szoros kapcsolatokat ápoló, illetve a tbiliszi vezetéssel élesen szembenálló Moszkva is óvakodott elismerni népszavazást, pedig a dél-oszét lakosság igazából Oroszországhoz csatlakozna, semmint Grúziához. Moszkva ugyanakkor hangoztatta, hogy egy etnikai csoportnak joga van az önrendelkezésre.

A Grúziától 1992-ben háborúval, orosz segítséggel elszakadt régióban 78 választókörzet nyílt meg vasárnap, s a szomszédos, Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétiában további hat körzetben járultak az urnákhoz a dél-oszét szavazók - közölte a dél-oszét hivatalos választási bizottság, 55 ezer választásra jogosultról adva számot. 

Ezek a dél-oszétiai személyazonossági okmányokkal rendelkező polgárok - az orosz, illetve grúz okmányokkal rendelkezők nem voksolhatnak - minden bizonnyal megerősítik szeparatista régiójuk élén a Kreml-barát Eduard Kokojtit, aki a függetlenséget első lépésnek nevezte az Észak-Oszétiával való újraegyesülés útján. 

Az oszétok az alánok és jászok, iráni nyelvet beszélő leszármazottai. A Nyugat nem ismeri el a dél-oszét népszavazást. Moszkva szerint viszont, amely a dél-oszétok túlnyomó részét orosz útlevelekkel látta el, legalábbis nem lehet figyelmen kívül hagyni a népakarat e megnyilvánulását.

A hivatalos népszavazással egy időben "ellenvoksolás" is kezdődött a szakadár régió grúzok lakta falvaiban, főleg a grúz-dél-oszét konfliktusövezetben. Az Interfax jelentése szerint Chinvali vidékén 26 szavazókörzet nyílt meg. Az alternatív választási bizottság akár 30 ezer, főleg grúz papírokkal rendelkező választásra jogosultról beszélt a Kommerszant című orosz lap szerint.

Az alternatív voksoláson Dmitrij Szanakojev volt miniszterelnök pályázott eséllyel a konkurens dél-oszétiai elnökségre. Szanakojev azzal érvelt, hogy Dél-Oszétiának Grúzia keretében kell (szövetségi) köztársaságként meghatároznia magát, mert független államként a világközösség sohasem fogja elismerni.

Az alternatív választás után Dél-Oszétiának két kormánya lehet a moszkvai Kommerszant szerint. Bár Szanakojev tárgyalásokat kezdhet Tbiliszivel egy föderációs szerződésről, ezek nem járhatnak sikerrel, hiszen a grúz hatóságok továbbra sincsenek befolyással a Kokojti ellenőrizte régióra. 

A grúz hatóságok az alternatív választással sokkal inkább azt akarják demonstrálni a Koszovó státusára irányuló tárgyalások előtt, hogy Dél-Oszétia két részre van szakadva: ennél fogva Koszovó függetlenségének megadása nem teremtene precedenst Dél-Oszétia számára, ellentétben Vlagyimir Putyin orosz elnök sűrűn hangoztatott véleményével - írta a független orosz lap.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió támogatja Grúzia Nyugat-barát törekvéseit és területi integritását, éppen ezért nem is vesznek tudomást a népszavazásról. 

Moszkva bizalmatlan Mihail Szaakasvili grúz elnök kormányával szemben, Tbiliszi pedig azzal gyanúsítja Moszkvát, hogy a dél-oszétiai népszavazással és az orosz gázexport árának megduplázásáról szóló fenyegetéseivel nyomást próbál gyakorolni Tbiliszire politikai irányvonalának megváltoztatása végett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Grúz és oszét mozgósítás a határon

A Grúziából másfél évtizeddel ezelőtt kiszakadt Dél-Oszétia teljes harckészültségbe helyezte hadseregét, miután a függetlenséget el nem ismerő Grúzia állítólag csapatokat vont össze a grúz-oszét határon.

Hét nap

GRÚZ-OSZÉT VÁLSÁG

Robbanásveszélyes helyzet alakult ki Grúzia és a belőle még 1992-ben kiszakadt Dél-Oszétia határán: az utóbbi napokban...

MTI Világ

Oroszország feladta Dél-Oszétiát?

Oroszország feladja Dél-Oszétiát - írja a Nyezaviszimaja Gazeta című moszkvai lap arra reagálva, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) külügyminiszteri értekezletén az orosz diplomácia is megszavazott egy grúz tervet a szakadár régió helyzetének rendezésére.

Itthon

Megindult az észak-oszétiai túszmentő akció

Megkezdődött a túszszabadító akció a beszlani iskolában: álcaruhás katonák az Interfax szerint harminc túszt menekítettek ki az épületből. Az iskolából több robbanás, majd géppisztolysorozatok hallatszottak. Többen megsebesültek, és harci helikopterek köröznek az épület fölött, amelynek teteje beomlott.

Világ

Robbanások az észak-oszétiai iskolában

Két nagyerejű robbanás rázta meg azt az észak-oszétiai iskolát, amelyben egyes értesülések szerint négyszáznál is több személyt tartanak fogva túszként. Az épületből füst szállt fel a robbanások után, amelyek okát eddig nem ismerik. Csütörtökön huszonhat túszt engedtek el fogvatartóik.

Világ

Oszétiai túszdráma: tárgyalások eredmény nélkül

Az észak-oszétiai Beszlan egyik iskoláját elfoglaló terroristák 354 embert tartanak túszként fogva. Továbbra sem tudni, hány gyermek van közöttük. A túszok szabadon engedéséről folyó tárgyalások csütörtök hajnalig eredménytelenek maradtak.

MTI Világ

"Virtuális Grúzia Dél-Oszétia feletti szuverenitása"

Az orosz külügyminisztérium virtuálisnak minősítette Grúzia Dél-Oszétia feletti szuverenitását, és a szakadár régió önrendelkezésének elvét legalább olyan fontosnak ítélte, mint a kaukázusi köztársaság területi egységének helyreállítását.