Vojislav Kostunica kormányfő a múlt év utolsó negyedében - tekintettel az alkotmányról szóló népszavazás, illetve a januári parlamenti választás miatti heves politikai csatározásokra - nem terjesztette a parlament elé az elkészült költségvetést. Ezért a költségvetési törvény értelmében január 1-től három hónapra úgynevezett átmeneti finanszírozás lépett életbe. Ez azonban csak március 31-ig lehetett volna érvényben, s ahhoz, hogy az államgépezet ne álljon le, az állami intézmények eleget tehessenek kifizetési kötelezettségeiknek, meg kellett hosszabbítani.
A hosszabbításra azonban egyedül a parlament lett volna jogosult, amely több mint két hónappal a választás után sem alakult még meg - nincsenek bizottságai, nincsenek tisztségviselői, s eddig mindössze egy, Koszovóról határozatot elfogadó ülést tartott. A törvényhozás megalakulását pedig a kormányalakítás körül dúló pártcsaták akadályozzák, amelyeknek egyelőre nem látni a végét. Az sem kizárt, hogy amennyiben a kormányzati posztok elosztása miatti ellentéteket nem sikerül feloldani, Szerbiában új választást kell tartani.
Ebben a helyzetben döntött úgy Vojislav Kostunica, hogy a törvényt áthágva kormányrendelettel hosszabbítja meg június 30-ig az átmeneti finanszírozást, amely ellenőrzés nélküli pénzköltést tesz lehetővé a kormánynak. A belgrádi sajtó ugyanakkor rámutat, hogy Szerbiában nem most kezdődik az alkotmányos kontroll nélküli pénzfelhasználás: 2001 óta egyetlen szerb kormány sem készített zárszámadást, így 2002 és 2006 között 1676 milliárd dinárt (mintegy 21 milliárd eurót) költöttek el mindenfajta ellenőrzés nélkül.