szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Megosztott néppel és szavukat megszegő politikusokkal nem megyünk semmire" - fogalmazott Markó Béla Aradon. Dávid Ibolya szerint ezernyi kísérletnek vagyunk ma tanúi a nemzet cselekvő egységének megbontására. Szekeres Imre a nemzetek összefogására hívta fel a figyelmet.

Megosztott nép nem fogja kivívni magának azt, ami megilleti, mint ahogy színüket váltogató, szavukat nap mint nap megszegő politikusokkal sem megyünk semmire - mondta szombaton Aradon Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke.

Az aradi vértanúkról megemlékező beszédében kijelentette, hogy a magyar szabadság nem állítható szembe sem a románok sem más népek szabadságával. A romániai magyaroknak ismét otthonukká kell tenniük Erdélyt, de otthonukká kell tenniük egész Európát is - állapította meg Markó Béla.

Dávid: sok a nemzetmegosztó kísérlet

Ezernyi kísérletnek vagyunk ma tanúi a nemzet cselekvő egységének megbontására mind Magyarországon, mind Romániában - ezt a gondolatot fejtette ki szombaton Aradon Dávid Ibolya, a Magyar Demokrata Fórum (MDF) elnöke, aki délelőtt beszédet mondott az 1848-as tábornokok kivégzésének színhelyén, a Vesztőhelyen. "Október 6-án lehajtott fejjel kell megvallani: a széthúzó nemzet nem a mártírok hagyatékát őrzi". Szerinte még mindig nem késő tanulni a történelem hibáiból. II. János Pál pápa szavait idézte: "Meg kell tanulnunk a bátorságot a békességhez". 
   
Az évfordulóról szentmisén is megemlékeztek a Minorita templomban, és hamarosan megkezdődik az emlékezés és koszorúzás a Szabadság-szobornál.

Szekeres a nemzetek összefogására hívta fel a figyelmet

A XIX. században többé-kevésbé párhuzamosan próbálták modern nemzetként megfogalmazni magukat a Kárpát-medence nemzetei, de tragikus, hogy e nemzetformáló élmények nem együtt, hanem egymással szemben érték a nemzeteket, ezt használta ki az önkényuralom - fejtette ki Szekeres Imre honvédelmi miniszter Aradon elhangzott beszédében.

Az ünnepségen a miniszter emlékeztetett arra, hogy a magyar szabadságért folytatott küzdelmük miatt egykor kivégzett tábornokok többféle nemzetiséget képviseltek. Felhívta a figyelmet: ma Európában a polgárosodás és a gazdasági felemelkedés olyan kézzelfogható lehetőség, amit a kelet-európai nemzetek úgy tudnak a legjobban kihasználni, ha összefognak, ha egymásban nem ellenfelet, hanem partnert keresnek és találnak.

Orbán Nagyváradon emlékezett

Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének jelenlétében kezdődött el szombaton Nagyváradon az aradi vértanúkra való október 6-i megemlékezés.

A Királyhágómelléki Református Egyházkerület, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Magyar Polgári Egyesület által szervezett ünnepség az aradi vértanúk egyikének, Nagysándor József tábornoknak az emléktáblájánál vette kezdettét. Itt Bíró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere mondott ünnepi beszédet. Az eseményen Tőkés László mellett részt vett a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Bihar megyei szervezetének vezetősége is. A Fidesz részéről Orbán Viktor és Németh Zsolt helyezett el koszorút. 
 

Megemlékezés a Batthyány-mauzóleumnál (Oldaltörés)

A nemzeti gyásznapon, katonai tiszteletadás mellett tartottak megemlékezést az aradi vértanúkról a fővárosi Fiumei úti sírkertben található Batthyány-mauzóleumnál szombaton.

Az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc hős vezetői vértanúk voltak, mert "tanúságot tettek valamiről, amit szentnek, az életüknél is fontosabbnak tartottak. Tanúságukkal személyes sorsuk fölé nőttek és jelképezték azt az erőfeszítést, amelyben annak idején oly sokan osztoztak" - mondta Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter megemlékező beszédében.
   
Szólt arról: a történelmi kor körülményei akkor kedvezőtlenek voltak a magyar kibontakozás, a magyar fejlődés számára. "Ma, más viszonyok között, Magyarország, a nemzet esélyei összehasonlíthatatlanul kedvezőbbek. A közös Európában nincsenek meg azok a fenyegetések, azok a külső kényszerek, amelyek annak idején gátolták, ellehetetlenítették az ország és a nemzet fejlődését" - fogalmazott Takács Albert.
   
Mint mondta, "ma nem kell nagy erőfeszítéseket tenni a szabadság és a függetlenség megőrzése érdekében, erőnket valódi feladatainkra koncentrálhatjuk. Ha ez így van, akkor nem kellene a fölöslegessé vált viszályt és harcot belső életünknek, nemzeti életünknek részévé tenni újra" - hangsúlyozta Takács Albert, majd hozzáfűzte: "ez talán 1848-49 üzenete, a mi felelősségünk és a mi feladatunk".
   
Az ünnepség végén az emlékezők koszorúkat helyeztek el a mauzóleumnál. Köztük volt Sólyom László köztársasági elnök, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, a kormány nevében Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, az Országgyűlés nevében Mandur László, a parlament alelnöke, valamint a pártok képviselői.
   
A köztársasági elnök kivételével, a közjogi méltóságok, illetve képviselőik, a mauzóleumnál történt megemlékezést követően, koszorút helyeztek el a Batthyány-örökmécsesnél, a Belvárosban. A koszorúzáson részt vett Rogán Antal V. kerületi polgármester és Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Nemzeti gyásznap: félárbocon az állami lobogó

A nemzeti gyásznapon, az aradi vértanúkra emlékezve, katonai tiszteletadás mellett felvonták, majd félárbocra engedték a Magyar Köztársaság állami lobogóját szombaton reggel a Parlament előtti Kossuth téren.