szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament (EP) külügyi bizottságának jelentése, amelyet szerdán vitatnak meg Strasbourgban az EP plenáris ülésén, megállapítja, hogy a korábbiaknál kevesebb most az etnikai villongás a Vajdaságban.

A bizottság ugyanakkor felhívja Szerbia figyelmét arra, hogy a menekültek beáramlása nem vezethet egy-egy régió etnikai egyensúlyának megbomlásához. Az Európai Unió és Szerbia kapcsolatát áttekintő jelentés, amelynek előkészítője Jelko Kacin szlovén liberális EP-képviselő volt, leszögezi, hogy "Szerbia jövője az Európai Unióban van".

A külügyi bizottság szerint "Szerbia külön dicséretet érdemel, amiért az elmúlt években számos kihívást sikerült békés úton rendeznie". A jelentés példaként sorolja Szerbia-Montenegró felbomlását, a tisztességes és szabad parlamenti választások megtartását és az Európa-párti új kormány megalakulását. A politikai érettség magas fokának és a demokratikus vezetés jelének tekinti, hogy a szerb elnök bocsánatot kért a horvátok ellen szerbek által elkövetett háborús bűnökért.

A jelentés emlékezteti Szerbiát arra, hogy az EU-val kötendő stabilizációs és társulási megállapodás feltétele a hágai bírósággal való teljes körű együttműködés. Így le kell tartóztatni, és át kell adni az összes, még szabadlábon lévő vádlottat. "A közelmúltbeli letartóztatások bizonyítják, hogy a szerb hatóságok képesek megtalálni és letartóztatni a háborús bűnökkel vádoltakat" - állapítja meg. Üdvözli a Szerbiára vonatkozó vízumkönnyítési és befogadási megállapodások kezdeményezését, és szorgalmazza, hogy e megállaodások ez év végéig lépjenek hatályba.

A dokumentum hivatkozik a kisebbségek vajdasági zaklatásáról és a többnemzetiségű Vajdaságról szóló, 2004. szeptember 16-i, illetve 2005. szeptember 29-i EP-állásfoglalásra is. "Helyesli, hogy Szerbiának sikerült javítania az etnikumok közötti kapcsolatokat, különösen a Vajdaságban, ahol csökkent az etnikai villongások száma, ha azok nem is szűntek meg teljesen".

Az EP arra kéri a szerb hatóságokat, hogy "tegyenek további intézkedéseket a többetnikumú Vajdaságban élő nemzeti kisebbségek fejlődésének előmozdítása és a békés együttélés érdekében". Emellett "biztosítsák, hogy a rendőrség, az ügyészség, a bíróságok és más állami szervek etnikai szempontból semlegesen járjanak el".

Arra is felszólítja a hatóságokat, "hogy nagy odafigyeléssel kezeljék a menekültek esetleges beáramlását". Hangsúlyozza, hogy a lakóhelyét elhagyni kényszerült lakosság és menekültek integrációja vagy visszatelepülése "nem vezethet egy-egy terület vagy régió eredeti etnikai egyensúlyának megváltoztatásához".

A jelentés e tekintetben felhívja a figyelmet az Európa Tanács 1995-ös kisebbségvédelmi keretegyezményére. Megítélése szerint a kisebbségvédelemre vonatkozó jogi keretrendszer további javításra szorul. Az EP külügyi bizottsága "felhívja a szerb hatóságokat, hogy vegyék fontolóra a területi decentralizáció növelését, különösen a Vajdaság, a Szandzsák régió és a Presevo-völgy esetében". Felszólítja a szerb kormányt, hogy a régiók kialakításakor tartsa fenn a Vajdaság, a Szandzsák régió és más olyan térségek és régiók területi, közigazgatási és politikai egységét, ahol etnikai és nemzeti kisebbségek élnek, "és ne használja fel ürügyként az Európai Unió által kért közigazgatási lépéseket a történelmi régiók felosztására".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Vajdasági magyarok nem szavaznának a szerb alkotmányról

A vajdasági magyarok nem szavaznak a szerb alkotmányról, amennyiben az nem garantálja a kisebbségek jogait és Vajdaság autonómiáját - nyilatkozta Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a Dnevnik című újvidéki lapnak.

MTI Világ

Tréfának szánták a vajdasági útlevelet

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga (VSZL) ifjúsági szervezetének tagjai nyomtatták a nagy visszhangot kiváltott "vajdasági útlevelet", s akciójukat tréfának szánták – közölte szombati sajtónyilatkozatában Nenad Canak, a párt elnöke, hozzátéve, hogy korábban már voltak hasonló esetek.

MTI Itthon

Vajdasági magyar civilek Sólyomtól várnak jogi védelmet

Tizenhárom délvidéki magyar civil szervezet azzal a kéréssel fordult Sólyom László magyar köztársasági elnökhöz, hogy kezdeményezze az Országgyűlésben olyan jogi aktus meghozatalát, amellyel Magyarország védelme alá veszi a Szerbiában élő magyarokat.

MTI Világ

A vajdasági magyar pártok Göncz Kinga segítségét kérik

Telitalálatnak vélte Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) elnöke, hogy három vajdasági magyar párt Göncz Kinga magyar külügyminiszterhez fordult a szerbiai - országos kisebbségi önkormányzatokként működő - nemzeti tanácsokra vonatkozó törvény általuk vitatott tervezetével kapcsolatban.

MTI Világ

Nacionalista üzenetek a vajdasági magyar tankönyv borítóján

Azonnal kivonták a forgalomból a Vajdaságban a frissen megjelent magyar nyelvű középiskolai feladatgyűjteményt, miután a Bunyik Zoltán vezette vajdasági oktatási titkárság (minisztérium) éles hangon tiltakozott amiatt, hogy a kötet borítóján nacionalista üzenetként értelmezhető kifejezések vannak.

MTI Világ

Megtámadtak egy magyar pártházat a Vajdaságban

Ismeretlen tettesek megtámadták szerdára virradóra a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VDMK) óbecsei székházát, és betörték az épület összes ablakát - közölte szerdán a párt.

MTI Világ

Pack szélesebb autonómiát szorgalmazott a Vajdaságnak

Szélesebb körű autonómiát szorgalmazott a Vajdaság számára az új szerb alkotmány keretében Doris Pack, az Európai Parlament délkelet-európai delegációjának vezetője, aki szerint ez az egyik előfeltétele Szerbia demokratizálódásának és gazdasági fejlődésének.