szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A klímaváltozási konferencia sikerét veszélyezteti a patthelyzet, amely az Egyesült Államok és az Európai Unió között alakult ki a kibocsátási értékek körül - figyelmeztetett egy nappal a Balin zajló csúcsértekezlet zárása előtt az ENSZ Éghajlatváltozási Titkárságának vezetője.

"Nagyon aggódom amiatt, amilyen ütemben a dolgok haladnak" -fogalmazott Yvo de Boer a két hete kezdődött tanácskozás közelgő végére utalva. "Holnap (péntek) délben lejár az időnk. Ha nem jutunk gyorsan megállapodásra a jövőt illetően, az egész kártyavár össze fog omlani" - figyelmeztetett.

A patthelyzetet elsősorban az okozza, hogy az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália és Japán nem hajlandó elfogadni azt a dokumentumtervezetet, amely felszólítaná a fejlett ipari országokat, hogy 2020-ig 25-40 százalékkal csökkentsék az üvegházhatású gázok kibocsátását. Washington szerint korlátozná a jövőbeli tárgyalások mozgásterét, ha a szöveg konkrét számokat tartalmazna, emellett a szóban forgó értékeket nem látja elegendően alátámasztottnak.

Az Európai Unió és más államok azonban arra hivatkoznak, hogy ezek az adatok tudományosan megalapozottak, és a globális felmelegedés féken tartásához szükséges, hogy belefoglalják a szövegbe azokat.

A mintegy 190 ország részvételével Balin tartott értekezlet fő célja, hogy kétéves tárgyalási folyamatot nyisson meg, amelynek végén megszülethet a 2012-ben lejáró kiotói jegyzőkönyvet felváltó egyezség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

A klímaváltozás népvándorláshoz, az pedig háborúhoz vezet

A globális felmelegedés egyike a legjelentősebb fenyegetéseknek, amelyekkel az emberiségnek szembe kell néznie – figyelmeztettek kutatók, ismertetve egy tanulmányt, amely szerint klímaváltozások a múltban éhínségekhez, háborúkhoz és népességcsökkenéshez vezettek.

hvg.hu Tech

Kéthetes csúcs Balin a klímaváltozásról

A szigetországban rendezett kormányközi konferencián a küldöttek az üvegházhatást okozó gázok hatékony korlátozásáról és a környezetbarát technológiákról tárgyalnak, valamint arról, hogy a legaktívabban szennyező, ám fejlődő országokat milyen módon lehet rábírni a kvóták betartására.