szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A NATO reméli, hogy bukaresti csúcsértekezletén Vlagyimir Putyin távozó orosz államfővel megvitathat bonyolult kérdéseket – mondta moszkvai sajtóértekezletén a NATO kaukázusi és közép-ázsiai különleges képviselője.

Robert Simmons kijelentette: a NATO támogatja az EU tervét, hogy Koszovóban az ENSZ-kontingenst uniós rendőri erőkkel váltsák fel. A NATO vállalta, hogy semleges alapon folytatja tevékenységét Koszovóban az összes lakossági csoport biztonságának garantálása érdekében, e tevékenységét az ENSZ biztonsági Tanácsának 1244. számú határozata alapján fejti ki, s jelenleg nem tervezi sem a KFOR-kontingens bővítését, sem csökkentését.

Azt mondta: nem feltételezi, hogy a NATO meghívná Oroszországot, hogy vegyen részt ezekben az erőkben. Örményországban Simmons szerint a törvényes rend és a demokrácia helyreállítása folyamatban van, de a tüntetések-zavargások és azok leverése, a rendkívüli állapot bevezetése aggasztja a szövetséget.

Grúziával kapcsolatban Simmons elmondta: a NATO Grúzia területi épsége mellett van, de nem valószínű, hogy békefenntartókat küldene a grúz-dél-oszét és a grúz-abház konfliktus helyszínére: a szövetség arra számít, hogy e konfliktusokat Grúzia önállóan meg tudja oldani egyebek között Moszkvával folytatandó tárgyalások útján.

Kifejtette: Grúzia csatlakozásáról a szövetséghez, a felkészülés megkezdéséről nincs konszenzus a NATO-ban. Grúzia előremozdult az integráció útján, de az országra szabott felkészülési tervhez politikai döntés szükséges. Hangsúlyozta azonban, hogy a szervezet elismeri Grúzia csatlakozási szándékát, ebben a folyamatban „Grúzián és a NATO-tagállamokon kívül senki másnak nincs szava, és a NATO folytatja Grúziával az együttműködést e terv fejlesztésében”.

A NATO-diplomata szerint a NATO kész elősegíteni a karabahi konfliktus békés rendezését és úgy ítéli meg, hogy erre van esély. Simmons emlékeztetett arra, hogy a NATO közvetlenül nem vesz részt e folyamatban, de figyelemmel kíséri az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tárgyalási folyamatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

GRÚZ-OSZÉT VÁLSÁG

Robbanásveszélyes helyzet alakult ki Grúzia és a belőle még 1992-ben kiszakadt Dél-Oszétia határán: az utóbbi napokban...

Világ

Abházia: két dudás egy csárdában

A Grúziától elszakadt Abházia elnökválasztásán a Moszkva által támogatott jelölt és ellenfele egyaránt győztesnek nevezte magát, míg a hivatalos eredmény még várat magára.

MTI Világ

A szerbek nem adnák Koszovót a gyors uniós tagságért

Egy felmérés szerint Szerbia polgárainak túlnyomó többsége továbbra is úgy gondolja, hogy az ország helye az Európai Unióban van, ugyanakkor elutasítaná az integrációs folyamat felgyorsítását, ha ennek Koszovó függetlenségének elismerése lenne a feltétele.

Hét nap

Elismert Dél-Oszétia?

Újabb diplomáciai vihar tört ki Oroszország és Grúzia között, Tbiliszi szerint ugyanis Moszkva közvetve elismerte a...

Hét nap

FÜGGETLEN DÉL-OSZÉTIA?

A Grúziától másfél évtizede elszakadt Dél-Oszétiában tartott vasárnapi népszavazáson a résztvevők 99 százaléka a...

Hét nap

BAGAPS AZ ABHÁZ ELNÖK

A Grúziából 12 éve kiszakadt Abházia parlamentje a múlt héten Szergej Bagaps volt miniszterelnököt ismerte el a...