Bangkok: tüntetők blokkolják a miniszterelnöki hivatalt

A kormány lemondását követelő bangkoki tüntetők a hatóságokkal dacolva továbbra sem hajlandóak távozni a miniszterelnöki hivatal területéről, és élő lánccal akadályozzák a rendőrséget abban, hogy őrizetbe vegye vezetőiket.

  • MTI MTI
Bangkok: tüntetők blokkolják a miniszterelnöki hivatalt
 
A rendőrségnek Szamak Szundaravedzs miniszterelnök utasítására már szerdán fel kellett volna oszlatnia a hivatal udvarán "táborozó" közel háromezer fős tömeget, de egyelőre nem kíván fellépni. Nem tartóztatta le a tüntetést szervező Népi Szövetség a Demokráciáért (PAD) nevű jobboldali ellenzéki párt kilenc vezetőjét sem, akik ellen békétlenség szítása, felkelés szervezése, valamint a hét hónapja hatalmon lévő kormány megdöntésére irányuló kísérlet miatt vádat emelt egy bangkoki bíróság. Az ilyen súlyos bűntényekért akár 15 év börtönbüntetést is kiszabható Thaiföldön.
 
A bangkoki bíróság végzésében utasította a PAD-ot, hogy azonnal hagyja el a miniszterelnöki hivatal területét, de a párt dacol a bírósággal, a tüntetők pedig többszörös élő lánccal védik a pártvezetőket a letartóztatástól. Egy rendőrségi vezető szerint a rendőrség időt ad a tüntetőknek, hogy önként távozzanak, de előbb-utóbb erőt kell alkalmaznia, mert a miniszterelnöki hivatal területét elő kell készíteni az uralkodócsalád szombaton esedékes ünnepélyére.
 
A PAD vezette tüntetők kedden hatoltak be a miniszterelnöki hivatal és több minisztérium udvarára, s elfoglalták az NBT thaiföldi televízióállomás bangkoki székházát is. A PAD követeli A miniszterelnök távozását, mert azt tartják róla, hogy a 2006-ban megbuktatott Thakszin Sinavatra volt kormányfő bábja, s akadályozza az exkormányfő ellen korrupciós vádakkal folyó vizsgálatot, valamint hogy a saját érdeke szerint akarja megváltoztatni az alkotmányt.
Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.