szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sarkozy hétfőn José Manuel Barroso, az EU-Bizottság elnöke és Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főmegbízott társaságában Moszkvában találkozott Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel, hogy tájékoztassa őt az uniós testületekben a konfliktussal kapcsolatban kialakított álláspontról.

Nicolas Sarkozy francia államfő felszólította Oroszországot, hogy teljesítse a grúz-déloszét ellenségeskedések befejezésére kidolgozott tervben vállalt kötelezettségeit. 

Medvegyev újra hangsúlyozta,  hogy Moszkva mindent elkövetett a terv végrehajtása érdekében, de számos új fejlemény jött közbe, egyebek között az, hogy Oroszország elismerte Abházia és Dél-Oszétia függetlenségét, s e fejleményeket figyelembe kell venni a terv megvalósításában. Leszögezte, hogy mindezt megvitatja vendégeivel. 
 
Orosz lapértesülések szerint az uniós politikusok elsősorban a Medvegyev-Sarkozy terv végrehajtását akarják elérni - mivel az EU megítélése szerint ez még várat magára -, s tájékoztatják az orosz felet az EU-testületekben kialakított álláspontról és javaslatokról. Ezek egyike szerint a nemzetközi rendőri erőkből megfigyelő csoportot hoznának létre, és megalakítanának egy nemzetközi bizottságot azzal a feladattal, hogy tisztázza, milyen arányban terheli a felelősség a grúziai konfliktusért az érintett feleket. 
 
Mind a rendőri megfigyelőkre, mind a  bizottságra vonatkozó javaslatot Moszkva gyakorlatilag már elfogadta Andrej Nyesztyerenko külügyi szóvivő szerint. 
 
Moszkva menetrendet akar előterjeszteni a térség tartós biztonságának kialakítására, s ebben az uniós rendőri erők mellett szerepel az EBESZ katonai megfigyelő csoportja is, továbbá - feltételként - az erőszak alkalmazásának elkerüléséről szóló megállapodás megkötése Grúzia és Dél-Oszétia között. 
 
A küldöttség nyilván szeretné elérni, hogy Moszkva lépjen vissza Abházia és Dél-Oszétia elismerésének kérdésében, de ezt megfigyelők kizártnak tartják, a külügyi tárca pedig hétfőn bejelentette, hogy kedden konzultációkat tartanak az immár elismert két köztársaság képviselőivel a diplomáciai kapcsolatok felvételéről.
 Az EU küldöttsége a tervezetthez képest némi késéssel érkezett Moszkvába, s nyomban megkezdődtek a tárgyalások egy Moszkva melletti kastélyban. A megbeszélések a tervezettnél jóval tovább tartanak, noha az uniós politikusok a tervek szerint még hétfőn Grúziában folytatták volna megbeszéléseiket.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

EBESZ-megfigyelők bejutottak a Dél-Oszétia melletti ütközőzónába

Első ízben jutottak be nemzetközi katonai megfigyelők csütörtökön az orosz hadsereg által a Dél-Oszétia körüli grúz területen létesített ütközőövezetbe azóta, hogy Grúzia és Oroszország a múlt hónapban fegyveres konfliktusba keveredett egymással a szakadár terület hovatartozása miatt.

MTI Világ

Hága: Grúzia és Oroszország meghallgatása

A hágai Nemzetközi Bíróságon hétfőn megkezdődött perben Grúzia azt szeretné elérni az ENSZ-testületnél, hogy utasítsa Oroszországot az "etnikai tisztogatás" leállítására a papíron Grúziához tartozó Dél-Oszétiában és Abháziában, ahol a lakosság többsége orosz személyi okmányokkal rendelkezik.

hvg.hu Világ

Grúzia elismerte kazettás bombák bevetését

Egy nemzetközi emberi jogi szervezet hétfői közlése szerint Grúzia elismerte, hogy kazettás bombákat vetett be a déloszét tartomány visszaszerzéséért indított támadásban.

MTI Világ

Pöttering: ilyen válság nem volt a szovjet összeomlás óta

A grúziai válság kiterjedése olyan mértékű veszélyt jelent az európai biztonságra nézve, amilyenre nem volt példa a Szovjetunió összeomlása óta - vélekedett az Európai Parlament (EP) elnöke, az EU hétfői rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozóján elhangzott felszólalásában.

MTI Világ

A britek nem akarnak EU-szerződést az oroszokkal

Az EU és Oroszország új partnerségi szerződéséről folyó tárgyalások felfüggesztésére szólította fel hétfőn az uniót a brit kormány, tiltakozásul a grúziai orosz katonai beavatkozás ellen.