szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Londoni elemzések szerint a történelmi tapasztalatok alapján értékpiaci fellendülés követheti a keddi amerikai elnökválasztást, gyakorlatilag függetlenül a győztes személyétől, bár a mostani helyzetben figyelembe kell venni a várható, súlyos recessziót.

A Wells Capital Management alapkezelő vezető befektetési stratégája, Jim Paulesen azt mondta a keddi Financial Timesnak: bárki győzzön is, személye új kezdetet jelent majd, és azt, hogy újból van vezetés, egy ideje ugyanis az az érzet alakult ki a piacon, hogy "nincs parancsnok".

A londoni üzleti napilap kimutatása szerint négy évvel ezelőtt, amikor George Bush most távozó elnök legyőzte akkori demokrata ellenfelét, John Kerryt, a széles merítésű S&P-index 3,9 százalékot emelkedett abban a hónapban, és további 3,3 százalékot decemberben; ez volt a két legjobb tőzsdei hónap abban az évben.

Amikor Bill Clintont 1996. novemberben újjáválasztották, az S&P árfolyammutató abban a hónapban 7,3 százalékkal ugrott meg, ami annak az évnek a legjobb havi teljesítménye volt.

Ronald Reagan elnökké választását 1980. novemberben 10,2 százalékos havi tőzsdei nyereség követte.

A Capital Economics londoni gazdaságelemző cég 1960-ig visszatekintő kimutatása szerint a tőzsdék rendre jól teljesítenek az amerikai elnökválasztás napja és a választási év vége között. A cég számítása szerint a vizsgált időszakban az átlagos árfolyamnyereség a két időpont között 2,2 százalék volt, ami éves szintre kivetítve 15 százalékos erősödésnek felel meg.

A Capital Economics szerint azonban a befektetői eufória általában nem tart sokáig: 1960 óta a választási éveket követő egy évben átlagosan már csak 4,5 százalék volt a tőzsdei árfolyamnyereség.

Az idei helyzetet ráadásul bonyolítja, hogy az új amerikai elnöknek a citybeli konszenzus szerint azonnal recessziós gazdasági környezetben kell kezdenie munkáját.

A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport globális makroadat-figyelő elemzéseinek múlt héten Londonban kiadott összeállítása szerint, ha a vagyonvesztés és a reálfogyasztás csökkenése a mérce, a jelenlegi amerikai visszaesés jó eséllyel nagyobb lesz, mint a II. világháború óta lezajlott tíz recesszió bármelyike.

A ház azzal számol, hogy az idei negyedik negyedévben, szezonális kiigazítással, éves szintre vetítve nem kevesebb mint 4 százalékos GDP-visszaesés várható az amerikai gazdaságban, és jövőre az első negyedévben is 2 még százalékkal csökken a GDP-érték.

A JP Morgan prognózisa szerint jövőre egész évben 0,7 százalékkal esik vissza reálértéken az amerikai gazdaság összkibocsátása.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - Londonban kiadott új, novemberre szóló világgazdasági előrejelzésében jövőre 0,2 százalékos egész évi amerikai GDP-visszaesést jósolt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Amerikai elnökválasztás percről percre

Magyar idő szerint éjfélkor zártak az első urnák az Egyesült Államokban, az ország történetének leghosszabb kampányát követő választásán. Néhány órával később pedig kiderült, hogy a demokrata Barack Obama győzött, és ezzel ő lesz az USA első afro-amerikai elnöke, az ország 44. demokratikusan megválaszottt vezetője. A választás napjának eseményei percről percre.

ATV Világ

Kormányváltás: kikből állhat az új kabinet?

Már csak órák kérdése és megkezdődik valószínűleg minden idők egyik legizgalmasabbnak ígérkező amerikai elnökválasztása. A több mint egy éve zajló, agymosással felérő kampány során a jelöltek szinte minden eszközt bevetettek, s rövidesen kiderül, hogy ki sáfárkodott jól a módszerekkel. Összeállításunkban megvizsgáljuk, az egyes jelöltek győzelme esetén kik kerülhetnek az elnöki kabinet fontosabb bársonyszékeibe.

MTI Világ

Meghalt Barack Obama nagyanyja

Barack Obama amerikai demokrata párti elnökjelölt hétfőn, egy nappal az elnökválasztás előtt bejelentette, hogy meghalt 86 éves nagyanyja, aki rákbeteg volt.

hvg.hu Kult

Intim pillantás egy kampány kulisszái mögé

Minden idők leghosszabb elnökválasztási kampánya a végéhez közeledik az Egyesült Államokban. A demokrata és a republikánus jelölt küzdelmét politikai valóságshow gyanánt szinte a nap 24 órájában csaknem testközelből lehetett követni. Ezen a héten a Verzió Filmfesztiválon Robert Drew dokumentumfilmjéből megtudhatjuk, honnan indult a ma már természetesnek vett, mindenre kiterjedő médialefedettség, amely a politikai csatározásokat övezi.

MTI Világ

Obama elsöprő győzelmét hozta az első voksolás

Az Egyesült Államok települései közül elsőként egy New Hampshire-i faluban már megtörtént az elnökválasztás, a szavazás a demokrata párti elnökjelölt, Barack Obama elsöprő győzelmét hozta.