szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A romániai választások igazi győztese a Calin Popescu Tariceanu vezette Nemzeti Liberális Párt (PNL), amennyiben nélküle semmiféle parlamenti többséget nem lehet alkotni - ezt a következtetést vonják le szinte egyöntetűen a bukaresti hírelemzők.

A televíziós műsorokban megszólaló szakértők és a hétfői napilapok kommentátorai a kialakulni látszó választási eredmények "matematikai logikája" alapján egyértelműnek tartják, hogy a jelenlegi miniszterelnök liberális pártja lesz a mérleg nyelve.

A hivatalos részeredmények azt mutatják, hogy a Szociáldemokrata és a Konzervatív Párt alkotta választási szövetség (PSD-PC), illetve a Demokrata-Liberális Párt (PD-L) nagyjából hasonló eredménnyel, egyenként valamivel több mint 30 százalékkal hódítja meg az első két helyet. Ebben a helyzetben bármelyik képes lehet parlamenti szövetséget alkotni, de csak akkor, ha megnyeri magának a várhatóan 18-19 százalékot szerző PNL-t.

A több mint 6 százalékos aránnyal rendelkező Romániai Magyar Demokrata Szövetségre (RMDSZ) az elemzők szerint akkor lesz szükség, ha a jövőben megbízandó miniszterelnök stabil - vagyis nem csupán néhány mandátumos - többséget akar szavatolni a jövendő kormánykoalíció számára a törvényhozó testületben.  

A hétfői napilapok elképzelhetőnek tartják a PSD-PC és a PNL kormányzási frigyét, az RMDSZ - mint megállapítják - mindkét alakulattal folytatott már kormányzati együttműködést. Más kérdés, hogy a szociáldemokraták Mircea Geoana pártvezért akarják miniszterelnöknek, de kormányalakítási megbízatásának lehetőségét az előző hetekben Traian Basescu államelnök határozottan elutasította.

Sokan tartják melegen a PD-L és a PNL együttes kormányzásának lehetőségét az RMDSZ-szel együtt. Négy évvel ezelőtt az akkori Demokrata Párt (PD) és a PNL közös választási szövetségben (D.A. néven) jutott hatalomra, de a két alakulat időközben összeveszett, a demokraták kiváltak a kormányból, a liberális párt egy részéből ugyancsak kiszakadt egy csoport, amely az ellenzékbe került demokratákhoz csatlakozott, így alakítva meg a PD-L-t. Ez utóbbi ráadásul köztudottan a Basescu "szívéhez legközelebb álló" politikai alakulat, az elnök még a korábbi demokraták soraiból került a Cotroceni-palotába.

Azóta a két párt között folyamatos háború dúl, ezzel párhuzamosan pedig a PD-L-es "lelkületű" Basescu folyamatosan támadta legfőbb politikai ellenfelét, a liberális Tariceanut. Ilyen helyzetben az elemzők ezt az utóbbi koalíciós változatot is "aggályosnak" tartják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!