Az elnök betegei

Elharapózóban van a francia elnök, Nicolas Sarkozy egészségtelen majmolása - jelentette ki nemrégiben Serge Hefez francia pszichológus.

  • unknown unknown
Az elnök betegei

© MTI/EPA
A kóros eseteket a skizofrénia és a paranoia mintájára alkotott sarkofrénia és sarkonoia elnevezéssel illeti. Hefez olyan pácienseiről számolt be, persze nevek említése nélkül, akiknek legmélyebb fantáziavilágába is betolakodott az agilis politikus: szenvedélyesen beszélnek róla és követik életének minden pillanatát.

A pszichológus szerint azért azonosulnak egyre többen Sarkozyvel, mert sokan a posztmodern ember tökéletes megtestesülését látják benne, amint szenvedélyesen keresi az élvezeteket, nárcisztikusan imádja önmagát, és a legszélsőségesebben éli meg az individualizmust.

A Sarkozy-mániát az is elősegíti, hogy ma már legalább száz könyv foglalkozik személyével. A szépészeti iparban is állítják, hogy a Sarkozy-szindróma megnyilvánulását tapasztalják, amikor a tíz-húsz évvel fiatalabb feleséget vagy barátnőt beszerző középkorú urak ezrével botoxozzák be magukat.
Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?