Női falkák: növekvő lánybűnözés

Egyre több a lány a fiatalkorú bűnözők között - derül ki egy brit felmérésből. A jelenségre nem csak a szigetországban figyeltek fel.

  • unknown unknown
Női falkák: növekvő lánybűnözés

Wendy Clark arra lett figyelmes, hogy a szépségszalonjához közeli buszmegállóban egy csapat lány belekötött egy idős férfiba. Amikor a 47 éves asszony rájuk szólt, a tucatnyi kamasz egy emberként rontott neki. A földre lökték, a haját tépték, rugdosták, a hátán ugráltak. Alighanem az életét mentette meg egy arra haladó autós, aki utasa segítségével szétkergette az erőszakos tiniket. A birminghami esetet a Daily Mail című londoni napilap idézte fel az után, hogy az igazságügyi minisztérium mellett működő, a fiatalkori bűnözéssel foglalkozó tanács közzétette legfrissebb adatait, amelyek szerint a szigetországban az elmúlt három esztendőben évi 47 ezerről több mint 59 ezerre nőtt a 10-17 éves lányok által elkövetett bűncselekmények száma. Ugyanakkor a fiúkhoz kötődő bűntetteké - amelyek még mindig a kriminalisztikai statisztikák négyötödét adják - csökkent, igaz, mindössze 2 százalékkal.

Bár a hivatalos adatok szerint többnyire kisebb súlyú bűnesetek - például lopás vagy enyhébb testi sértés - fűződnek a gyengébbnek mondott nem ifjú képviselőinek nevéhez, a kimutatások arról is tanúskodnak, hogy az átlagosnál gyorsabban nő közöttük az erőszakos bűnelkövetők száma: 2002-ben 8700 fiatalkorú lányt vontak felelősségre ilyen cselekményért, 2005-2006-ban pedig már 15 és fél ezret. A tinik többnyire csoportokba verődve, egymást is bátorítva hajtják végre egyre kíméletlenebb akcióikat. A rendőrség becslése szerint csak Londonban több mint 170 ilyen banda van, és legalább három kizárólag lányokból áll.

"Egyfajta önvédelem ez. Anyám egész nap dolgozik, egyedül vagyok otthon, és nem érzem, hogy bárki gondoskodna rólam" - mondta például Becki, az egyik londoni lánybanda 16 éves tagja a Daily Mailnek. Elaine Arnull, a londoni South Bank University oktatója azzal magyarázta a The Independent című brit napilapnak adott interjújában a drámai statisztikai adatokat, hogy az intézmények és a közvélemény komolyabban veszik a kisebb súlyú ügyeket, mint régen, azaz több esetről - akár még néhány pofonnal kísért iskolai civakodásokról is - értesítik a rendőrséget. Egy másik kutató, Ann Hagell viszont úgy látja, a lányok évtizedek óta másként szocializálódnak, mint ötven éve, amikor a diákokat még nemek szerint elkülönítve oktatták, így a harciasabb természetű lányokra kisebb hatással voltak a balhés fiúk - fejtegette a BBC internetes híroldalán. A kamasz lányok ugyanis gyakran a másik nem képviselőinek akarnak imponálni erőszakos akcióikkal, mint ahogyan sokszor ugyanezért drogoznak és isznak is, ami szintén hozzájárul a bűnügyek számának emelkedéséhez. A tinédzserek szeszfogyasztása már olyan méreteket öltött, hogy a brit hatóságok a közelmúltban a kötelező gyógykezelés elrendelésére és a szülők felelősségre vonására is lehetőséget adó intézkedéseket vezettek be.

A fiatalkorú bűnelkövető lányok 61 százaléka már szenvedett el fizikai bántalmazást, és 54 százalékuk szexuális zaklatás áldozata is volt - erről már egy amerikai statisztika tanúskodik. Merthogy a probléma nem csak Nagy-Britanniában okoz fejtörést a szakembereknek. A kaliforniai Long Beach rendőrségének 2004 januárja és 2007 júniusa között készült leltárja szerint például a fiatalkorú bűnelkövetők ötödét adták a lányok, a közterületi verekedésért felelősségre vontak között pedig ennél is jóval nagyobb, 42 százalékos volt az arányuk.

Második oldal (Oldaltörés)

Kanadában 1986-ban a súlyos erőszakos bűntettek kategóriájában százezer fiatalkorú lányra még csak 60 elkövető jutott, 2005-ben már 132 - háromszor annyi, mint a felnőtt nők körében, ahol az idézett két évtized alatt egyébként szintén csaknem a duplájára emelkedett ez a mutató. Figyelemre méltó, hogy az észak-amerikai országban a bűnöző nők között különösen nagy az általában szegénységben, rossz körülmények között élő őslakosok aránya: ők adják a börtönbüntetésre ítélt asszonyok és lányok negyedét, miközben összességében a női népesség 3 százaléka kerül ki közülük.

Még a békés Svájcban is romlanak a mutatók. Tavaly novemberi adatok szerint a fiatalkori bűncselekmények tettesei között 17-ről 20 százalékra, az erőszakos eseteknél viszont nagyobb mértékben, 10-ről 17 százalékra nőtt a lányok aránya. Ausztráliában az elmúlt évtizedben 58 százalékkal emelkedett a bűnözéssel kapcsolatba hozható lányok száma, és egyre bővül a hozzájuk köthető bűncselekmények köre is. A Sydney központjától mindössze néhány kilométerre fekvő Glebe kerület lakói és üzlettulajdonosai például arról számoltak be a The Daily Telegraph című ausztrál napilapnak, hogy a városrészben mindennapossá váltak az utcai támadások, rablások, vandál akciók, és ezek elkövetésében a tizenéves lánybandák lassan a fiúkon is túltesznek.

Csakúgy, mint Franciaországban, ahol a többnyire bevándorlók lakta, soknemzetiségű külvárosi lakónegyedekben vált szinte normává az ifjúkori erőszak. 2002 óta 140 százalékkal nőtt az ilyen bűntettek száma a fiú társaik brutalitását utánzó lányok körében, akik sokszor bandákba szerveződve, területi alapon védik úgymond az érdekeiket. Februárban nemzetközi visszhangot is kiváltott az az eset, amely a Párizstól keletre fekvő Chelles-ben történt: két különböző városból, Meaux-ból és Noisielből származó tinik tucatjai estek egymásnak két alkalommal is egy buszmegállóban. A rivális bandák tagjai előbb puszta kézzel, majd egy újabb, megbeszélt időpontban - a második összecsapást sms-ekkel szervezve - már késekkel, csavarhúzókkal, botokkal, kalapácsokkal felfegyverkezve ütköztek meg. "A bámészkodókkal együtt legalább százan voltak - mesélte utóbb az egyik rendőrnő -, és úgy küzdöttek, mint a legkeményebb fickók. Ha nem avatkozunk gyorsan közbe, vérfürdőbe torkollott volna a harc."

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?