szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyiptomi tiltakozó mozgalom központi helyszínére, a kairói Tahrír térre látogatott pénteken Mohammed Huszein Tantávi védelmi miniszter magas rangú katonatisztek társaságában - jelentette a közszolgálati televízió egy védelmi minisztériumi forrásra hivatkozva. Pénteken páncéltörő gránátot lőttek ki az állambiztonsági szolgálat székházára a Sínai-félszigeti el-Arísban.

Tüntetők elmondása szerint a miniszter beszélt a katonákhoz, akik harckocsikkal és páncélozott járművekkel vették körül a teret. Nem akadályozták meg a demonstrálók beözönlését a Hoszni Mubarak elnök és a kormány elleni tiltakozás színterére, de iratellenőrzést és motozást is végeztek a tér bejáratainál. "A hadsereg és a nép egységben van" - skandálták a tüntetők, miután egyikük hangosbeszélőn bejelentette, hogy Tantávi a téren tartózkodik. Az AFP hírügynökség fotósának elmondása szerint a katonák megkérték a tüntetőket: üljenek le, hogy ők (a katonák) is hallhassák a miniszter szavait. 

Tantávi ismét elmondta, hogy Mubarak nem jelölteti magát hatodszorra is a szeptemberi elnökválasztáson. "Mondjátok meg a Vezetőnek, hogy üljön le velük" - tette hozzá a védelmi miniszter a legnagyobb ellenzéki erő, a Muzulmán Testvériség legfőbb vezetőjére, Mohammed Badiére és a hatalom által az ellenzéknek felkínált párbeszédre utalva (amit a testvériség és Mohamed el-Baradei ellenzéki vezető is elutasított). Badie azt mondta pénteken az al-Dzsazírában, hogy hajlandó tárgyalni Omar Szuleimán alelnökkel, de csak Mubarak távozása után.

A Muzulmán Testvériségnek nincs olyan ambíciója, hogy induljon az elnöki tisztségért, vagy helyeket kapjon egy koalíciós kormányban - mondta az iszlamista szervezet egyik vezetője pénteken az al-Dzsazíra katari hírtelevízióban. Mohammed el-Beltagi közlése szerint a kormány képviselői, akik párbeszédre hívták a testvériséget a politikai reformról, jelezték, hogy a jelenleg hivatalosan betiltott szervezetet hivatalosan elismerhetik pártként. "A Mubarak-rezsim (megszűnése) után készek vagyunk tárgyalni" - jelentette ki, hozzátéve, hogy a kormány "flörtöl" a mozgalommal.

A testvériség egy másik képviselője előző nap, csütörtökön a CNN televíziónak azt mondta, hogy szervezete, ha esetleg hatalomra kerül, és belép a kormányba, akkor nem köteles tiszteletben tartani az Izraellel kötött békeszerződést. Szavai szerint a békeszerződésről a törvényhozás rendelkezik majd. 

A hadvezetés pénteken olyan tartalmú közleményt adott ki, amely szerint a hadsereg szavatolja a hatalom békés átmenetét az országban, a kormányellenes tüntetőknek pedig azt ígérte, hogy az országban felfüggesztik a (30 éve érvényben lévő) rendkívüli állapot hatályát, amint megszűnnek a mostani körülmények. Egyben jelezte, azt akarja, hogy a tiltakozók vonuljanak vissza az utcákról. Azt ígérte továbbá, hogy szabad és tisztességes elnökválasztást tartanak az országban, módosítják az alkotmányt, megvédik a nemzetet.

Páncéltörő gránátot lőttek ki pénteken az állambiztonsági szolgálat székházára a Sínai-félszigeti el-Arísban, a gázai övezeti határ közelében - közölték szemtanúk, és szavaikat megerősítette egy forrás is a biztonsági szolgálatnál. A lövedék tüzet okozott az épületben, és ablakok is betörtek. Áldozatokról nem tudni, és az sem ismeretes, kik állnak a támadás mögött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!