Nem akarjuk látni a pofátokat! – ilyen és ehhez hasonló üzenetekkel riogatják és üldözik el a 23 milliós szíriai lakosságon belüli 12 százaléknyi alavita közösség tagjait a szunnita többségű falvakból, lakóövezetekből. Adnan Arúr emigráns szír szunnita prédikátor Szaúd-Arábiából pedig azzal fenyegetőzött, hogy feldarabolják és a kutyák elé vetik az alavitákat, akik eltérő dialektusuk és nevük alapján könnyen azonosíthatók. A szíriai hatalmi harc szembeállította a többségi szunnitákat és az alavita elit által vezetett kormányt, élén az Asszad családdal, és felszínre hozta a régóta szunnyadó vallási gyűlöletet. Alaviták töltik be a legfontosabb pozíciókat a biztonsági apparátusokban, a hadseregben, és ha Basar Asszad elnök bukik, utódja aligha lesz alavita.
De a Basar apja, Háfez Asszad puccsa révén 1970-ben hatalomra jutott rezsim szövetségesre talált a szunnita középosztályban, és sokak szerint szunnita a közalkalmazottak többsége. A két és fél millió alavita túlnyomó többsége jórészt ma is hegyi falvakban él, és ugyanúgy nem élvez kiváltságokat, mint Damaszkuszba költözött társaik. A rezsimmel szemben ráadásul nemcsak szunniták, hanem világi liberálisok, kommunisták és kurdok is tüntetnek, a keresztények pedig félelemből egyelőre a kormányhoz húznak. Az etnikai és vallási ellentétek azonban háborúvá fajulhatnak, hiszen a gyűlölet könnyen felkorbácsolható.
Az alaviták nem csak a megtorlástól félve állnak Asszad mögött. A történelem folyamán, így az Oszmán Birodalomban is másodrendű polgárokként kezelték őket, falvaikban például nem volt iskola. Ráadásul vallásuk miatt a szunniták eretnekként néznek rájuk, így amikor három évtizede az idősebb Asszad tankokkal verte le a Muszlim Testvériség lázadását Hamában, azt a szunniták egyenesen szentségtörésnek tekintették. Az alaviták több mint ezer éve az iszlám síita ágából váltak ki, és jelentősen eltértek az „igaz hittől”. Eklektikus vallásukban számos keresztény, gnosztikus, platóni és zarathusztriánus elem keveredik, egyes vélemények szerint csak önvédelemből ragaszkodnak ahhoz, hogy muszlimok. Rítusaik a szunniták számára is titokzatosak, hiszen a szír alavitáknak nincsenek mecsetjeik, leginkább otthon imádkoznak.