Ujjongva búcsúztatták az óévet és harangozták be az újat a colombói napilapok, amelyekből dőltek a sikerjelentések. A tamil szeparatista felkelés leverése utáni harmadik évbe Srí Lanka 8,5 százalékos, Ázsiában a második leggyorsabb növekedéssel fordult, és lekerült a nyugati államok által nem ajánlott idegenforgalmi célpontok listájáról. Így tavaly 900 ezer külföldi turista mérhette fel, van-e esélye a 20 milliós szigetországnak, hogy viharos évtizedek után az indiai szubkontinens térségének Svájca legyen.
A politikai helyzet régiós összehasonlításban stabil, a közigazgatást zökkenőmentesen működtetik a jól fizetett állami alkalmazottak. Az utcákon tisztaság, a vonatokhoz órát lehet igazítani, az áramellátás akadálytalan, a csapból iható víz folyik. A régióban mindez szinte csodaszámba megy. Indiában nem ritka, hogy 14 órát késnek a vonatok, Nepálban pedig a napi 16 órát is elérik az áramkimaradások. A legnagyobb változás Srí Lankán a kiváló közbiztonság, hiszen három éve a gyakori robbantásos merényletek miatt kihaltak voltak az utcák, most élettel teltek. Az autókba profi hangrendszereket építő Szisila Kumara Colombóban a HVG tudósítójának boldogan mesélte, hogy alig győzi teljesíteni a megrendeléseket: a fiatalok esténként tömegével indulnak kocsikázni, üvöltő hangszóróikkal fokozva az éjszakai élet nyüzsgését.
A változásokat értékelik a külföldi befektetők is. A gazdasági központnak is számító fővárosban egymást érik az új építkezések, az ingatlanárak meredeken emelkednek. Az 1970 előtt Ceylon néven ismert szigetországban a hagyományos teatermesztés és drágakőbányászat mellé felzárkózott befektetési célpontként az építőipar és az idegenforgalom. Tavaly főleg az utóbbi tett ki magáért, köszönhetően Srí Lanka természeti kincseinek. A kókuszpálmákkal borított tengerpartok, a sziget belsejében található hatalmas, vad elefántoktól és páváktól hemzsegő dzsungelek, teaültetvényekkel borított hegycsúcsok mellett lenyűgözőek a kétezer éves buddhista romvárosok és a portugál, majd holland, végül brit hódítók által hátrahagyott építészeti remekek, akárcsak a hét világörökség-helyszín.
A csillogó felszín alatt azonban feszültségek rejlenek. Az ország északkeleti részén élő, elsősorban hindu vallású tamil kisebbséget képviselő felkelők felett a kormány erői 2009-ben véres győzelmet arattak ugyan, és a Tamil Tigrisek vezetését fizikailag megsemmisítették, ám ez számos civil áldozattal járt, amit nyugati emberjogi jelentések máig szóvá tesznek. A HVG-nek egy helyi rendőrtiszt elmondta, attól tart, hogy a külföldre menekült tamil terroristák újra összeszedik az erejüket, a döntően buddhista szingalézek lakta Srí Lankán pedig továbbra sem megoldott a kisebbségek képviselete.
A tamilok lakta területeken még mindig tüntetésekkel és plakátokon küzdenek a bebörtönzött aktivisták szabadon bocsátásáért, de az ott is beindult turizmusból és a szingaléz régióból „átszivárgó” gazdasági növekedésből profitálhat a lakosság. A tamil többségű vidéket sújtotta leginkább a 2004. karácsonyi szökőár, az elsősorban helyi forrásokból finanszírozott újjáépítés befejeződött, romokat csak elvétve látni a parton.
Az 1983-ban indult, 26 év alatt 70 ezer életet követelő polgárháborút a kormány lezártnak tekinti, és a hozzá közel álló média a Nagy-Britanniában és az USA-ban élő nagyszámú tamil bevándorló befolyásának tulajdonítja, hogy az ottani sajtó bírálja Srí Lankát. Most éppen azért, mert a 2010 januárjában második hatéves mandátumára beiktatott, a polgárháborús múlt feszegetésére szerfölött érzékeny Mahinda Radzsapaksze elnök a hatalma bebetonozásán munkálkodik. A karizmatikus, a szingalézek körében rendkívüli támogatással bíró politikust személyi kultusz övezi: Colombóban mindenfelé óriásplakáton, valamint magáncégek beruházásait beharangozó hirdetéseiken feszít, de a tőle megszokott diadalmas pózban tűnik fel az új bankjegyeken is. A 66 éves Radzsapakszéhez hű parlament már eltörölte a betölthető elnöki mandátumok számának korlátozását, most pedig az államfő jogkörét kiszélesítő törvényeken dolgozik.
A Nyugat az autokrácia felé vezető lépésként értékeli, hogy – a hivatalos érvelés szerint csupán adminisztratív intézkedésként, de valójában a véleményszabadság korlátozásaként – kötelezővé tették a Srí Lanka-i hírekkel foglalkozó portálok regisztrációját egy újonnan létrehozott állami hivatalnál, hogy garantálni lehessen az „értékalapú kommunikációt” ezeken a fórumokon. Áll a bál az ország egyetemein is, ahol az ingyenességhez szokott diákok vehemensen tiltakoznak a demonstrálókkal szemben helyenként katonákat és rendőröket is bevető kormány reformtervei, így a fizetős felsőoktatás bevezetése ellen. A kabinet viszont azzal vádolja a diákokat, hogy az ország destabilizálására törekvő politikai erők játékszereivé válnak.
A bírálatok kereszttüzében és a Nyugatról érkező pénzek megcsappanása miatt Radzsapaksze Kína felé fordult, így onnan és Indiából érkezik a külföldi befektetések zöme. A régió országai és Srí Lanka fontosabb gazdasági partnereinek többsége nem mentes az autoriter megoldásoktól, így Colombóval szemben is megértőbb.
SZÁSZ BALÁZS / COLOMBO