Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Megnyirbálták az Izraelnek szánt amerikai katonai segélyt

Az Egyesült Államok 175 millió dollárral csökkenti az eredetileg 3,1 milliárd dollárosra tervezett éves katonai segélyét Izraelnek – írta a Maariv című izraeli napilap pénteken. A cikk szerint Jeruzsálemben megkönnyebbüléssel reagáltak az elvonás körülbelül 5 százalékos mértékére, arra számítottak ugyanis, hogy az amerikai szövetségi költségvetési megszorítások részeként akár félmilliárd dollárral is csökkenthetik a segély összegét.

  • MTI MTI
  • +${remainingCount} szerző
Megnyirbálták az Izraelnek szánt amerikai katonai segélyt

A döntés hatással lesz az izraeli repülőgép-vásárlásokra, különösen az F-35-és vadászgépek vételére. Ezekből Izraelnek 19 megvásárlására van szerződése 2016-os leszállítással. Az F-35-ösök ráadásul várhatóan drágulnak is, mivel a korábban tervezett 2500 helyett csak 1200-at gyártanak belőlük.

A megszorítással kevesebb közös amerikai-izraeli hadgyakorlatra számítanak. Emellett 21 millió dollárral csökkentik a Hec2 (Nyíl2) és Hec3 (Nyíl3) nevű, nagy és közepes hatótávolságú légvédelmi rakétákra ígért 269 millió dolláros különleges segélyt, de a Vaskupola nevű - a rövidebb hatótávolságú rakétáktól védő - légelhárító rakétarendszerre 2013-re tervezett 211 millió dolláros rendkívüli támogatás nem változik.

Ezekre a védelmi rendszerekre az amerikai képviselőház már 2014-re is megszavazott külön segélyeket, de a szenátus még nem döntött ebben a kérdésben.

Az amerikai közvéleménynek és a kormánynak elege van a közel-keleti háborúkból, várhatóan inkább belső ügyekre, valamint Délkelet-Ázsiára összpontosítanak a jövőben – írta a Maariv. A változáshoz a lap szerint hozzájárul a gazdasági válság és az energia-önellátási képesség romlása is, mert mindez csökkenti a térségben való katonai jelenlét szándékát.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.