2013. június 30. Egyiptomiak százezrei vonultak utcára több városban, hogy követeljék az egy évvel korábban beiktatott iszlamista államfő, a Muszlim Testvériség által támogatott Mohamed Murszi lemondását. A demonstrációkon 16-an haltak meg.
Július 1. A Tamarod (Lázadj!) nevű ellenzéki mozgalom egy napot adott Murszinak a távozásra, a hadsereg pedig közölte: beavatkozik, ha az államfő 48 órán belül nem tesz eleget a nép követelésének.
Július 2. Az ellenzék Mohamed el-Baradejt, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség volt igazgatóját kérte fel, hogy a Murszi-ellenes erők képviselőjeként tárgyaljon a hadsereg vezetőivel. Közben a tábornokokkal egyezkedő Murszi, valamennyi politikai erőt bevonva, nagykoalíciós kormány létrehozását javasolta. A nap folyamán 23-an haltak meg a zavargásokban.
Július 3. A hadsereg őrizetbe vette a leváltását puccsnak nevező Murszit, és Adli Manszúrt jelölte ki ügyvezető elnöknek.
Július 4. Manszúrt beiktatták hivatalába, újabb zavargások törtek ki, amelyekben több mint húszan vesztették életüket.
Július 5. Murszi hívei a köztársasági gárda központjához vonultak, ahol az exelnököt fogva tartják. A hadsereg a tömegbe lőtt.
Július 8. A Testvériség hívei megostromolták a köztársasági gárda egyik kairói laktanyáját. A tűzharcban ötvenen haltak meg. Manszúr közben Zijád Baháaddínt, a számvevőszék volt vezetőjét jelölte ideiglenes kormányfőnek, Baradejt pedig az alelnöki posztra.
Július 9. Manszúr bejelentette, hogy szakértői bizottság új alkotmányt készít, amelyről november végéig népszavazást tartanak, majd parlamenti és elnökválasztást rendeznek. A Testvériség elutasította az általa illegitimnek nevezett Manszúr tervét.