szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az olasz kormánypártok és az ellenzék is fenntartással fogadták azt a megállapodást, amelyet Matteo Renzi, a balközép Demokrata Párt (PD) főtitkára és a Silvio Berlusconi, a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) elnöke kötött szombaton a választási törvény reformjáról.

"Mindenki szeme előtt találkoztam Berlusconival. A pártom azért választott meg, hogy megváltoztassam a játékszabályokat. Én teljesítem az ígéreteimet. Húsz év semmit sem érő politikai egyeztetés után, alig valamivel egy hónap leforgása alatt egy lépésre állunk a sikertől" -  válaszolta a kritikákra vasárnap Facebook-oldalán Matteo Renzi, a PD december közepén megválasztott főtitkára. 

A Silvio Berlusconival való találkozót és megállapodást (amelynek szövegét hétfőn hozzák nyilvánosságra)  mindenekelőtt a kormánypárti PD baloldali szárnya fogadta elutasítóan. Politikai hibának nevezte a Berlusconival való egyezséget Stefano Fassina, aki egy vasárnapi televíziós interjúban kijelentette: nem a PD, hanem Renzi állapodott meg Berlusconival, s a PD vezetőségi tagjaként szégyelli a Renzi-Berlusconi paktumot. Úgy vélte, hiteltelenné teszi a pártot, hogy a PD november 27-én a megszavazta Berlusconi kizárását a parlamentből, most pedig Renzi tárgyal  vele. A volt pénzügyi államtitkár Fassina január 4-én éppen a Renzi képviselte baloldali politika miatt mondott le tisztségéről.  

Renzi egy bűnözővel paktált le - írta blogján Beppe Grillo, az ellenzéki 5 Csillag Mozgalom (M5S) vezére. A Berlusconi vezette jobbközépből novemberben kilépett Új Jobbközép (NCD) vezetője, Angelino Alfano miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy két párt nem egyezhet meg az összes többi nevében a választási reformról. Az olasz sajtó ezzel szemben úgy értesült, Renzi a Berlusconival való találkozó előtt és után is folyamatos telefonkapcsolatban volt Alfanóval, akinek szintén csatlakoznia kellene a reformhoz. 

Silvio Berlusconi a FI egy vasárnapi pártgyűlésén kijelentette, hogy a jelenlegi választási törvénnyel Itália kormányozhatatlan, mivel a választásokon győztes párt vagy koalíció nem képes parlamenti többséget szerezni. A reformmal kétpólusú politikai rendszer állhat fel. Hozzátette: az új választási rendszerben a 35 százalékot szerző párt 51 százalékhoz juthatna a parlamentben. A parlamentbe való bejutáshoz 5 százalék kell, koalícióban 8 százalék. 

A Corriere della Sera konzervatív napilap szerint ha Renzinek sikerül tető alá hoznia a Berlusconival kötött megállapodást, azt a törvényt tudja felmutatni, amelyet az olasz balközép 1997 óta képtelen volt megalkotni. A napilap hozzátette, hogy Berlusconival azonban óvatosnak kell lenni, a balközépnek tett ígéreteit nem szokta betartani. 

A Berlusconi család birtokolta jobbközép Il Giornale napilap úgy látta, Renzi véget vetett a Berlusconi elleni háborúnak, még akkor is, ha ez a baloldalon "hisztérikus rohamot" váltott ki.      

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!