Álhírért tíz év börtön – egyelőre Malajziában

Tízéves börtönbüntetés járna az álhírek terjesztéséért a választásra készülő Malajziában. Az erről szóló törvénytervezet már a parlament előtt van. Az viszont kérdéses, ki dönti el, mi az álhír, s mi a leleplezés.

  • unknown unknown
Álhírért tíz év börtön – egyelőre Malajziában

A tervezet szerint a fake news-terjesztőkre a maximum tízéves börtön mellett még 35 millió forintnak megfelelő pénzbüntetés is járna.  A törvény mindenkire vonatkozna, a hazai és külföldi állampolgárok egyformán felelősségre vonhatóak lennének, ha az adott álhír Malajziáról, illetve az ázsiai ország polgárairól szól.


A tervezetet az után tették közzé, hogy Majib Razak kormányfő még januárban megindította a Rakyat (a nép) című internetes oldalát, amelynek célja, hogy harcot vívjon az álhírek és azok terjesztői ellen. A miniszterelnök szerint az ellenzék által korábban terjesztett álhírek is jelentős mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a kormányfő pártja 2013-ban elveszített egy választást az országban.


Az emberi jogi szervezetek és az ellenzéki pártok elfogadhatatlannak tartják a tervezetet, azt hangsúlyozzák, sok esetben nem lehet eldönteni, mi az álhír, s az új törvény korlátozná a sajtószabadságot és a társadalmon belüli eszmecserét.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?