Lengyel, olasz két jóbarát?

Üdvözli a szerdai lengyel–olasz összefogást, szerinte ez azt jelenti, hogy a migrációellenes jobboldal is nemzetközi akar lenni – mondta Orbán Viktor a csütörtöki rendkívüli Kormányinfón. A miniszterelnök drukkol a populista jobboldalnak, szeretné, ha jobbra tőle lenne egy új politikai erő, amivel együttműködve az Európai Néppárt végre nem a másik, a bevándorláspárti irányba kacsintana. Azt is megismételte, hogy Matteo Salvini a hőse.

Lengyel, olasz két jóbarát?

A varsói találkozón, amelyet Orbán Viktor üdvözölt, Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter, a Liga nevű szélsőjobboldali párt elnöke azt mondta: „Lengyelország és Olaszország lesz a hőse az új európai tavasznak, az igazi európai értékek reneszánszának”.

Vendéglátójával, Joachim Brudzinski belügyminiszterrel együtt hangsúlyozta, hogy hiába próbálják őket EU-ellenesnek beállítani, eszükben sincs elhagyni az Európai Uniót, hanem nagyobb befolyást akarnak rá gyakorolni a „zsidó-keresztény gyökerek”, a hagyományos értékek, így a családok védelmében. Állást foglaltak az illegális migráció ellen, a már megérkezettek deportálásának felgyorsításáért, de abban már nincs egyetértés, hogy az olaszok a migránsoknak a tagállamok közötti szétosztását helyeselnék.

A lengyel belügyminiszter arra a korábbi újságírói kérdésre, hogy miért fogad egy közismerten oroszbarát politikust, aki törvényesnek ismerte el a Krím orosz megszállását, azt válaszolta, hogy nagy és fontos európai partnerország egyik vezetőjéről van szó. A lengyel ellenzéki sajtót azért is foglalkoztatta ez, mert Morawiecki miniszterelnök december legvégén informatikai miniszterhelyettessé nevezett ki egy szélsőjobboldali ellenzéki (!) képviselőt, aki EU-ellenes, rasszista és homofób uszító kijelentései mellett Putyin-rajongóként is ismert. Vagyis az eddiginél legalábbis árnyaltabbá válik a kép a lengyel kormány és az orosz rezsim viszonyáról. De megfigyelők ennek ellenére úgy vélik, hogy Salvini túlzott oroszbarátsága akadályozhatja a közelibb kapcsolatot.

A Morawiecki miniszterelnökkel tartott megbeszélés után az olasz politikus azt mondta, hogy szeretné, ha „egy olasz–lengyel tengely” jönne létre. Erre rögtön lecsapott számos kommentátor: a „tengely” fogalmat ilyen értelemben Mussolini használta először 1936-ban, és a náci Németországot, a fasiszta Olaszországot és Japánt nevezték tengelyhatalmaknak.

Salvini találkozott Jaroslaw Kaczynskival, a kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) alkotmányos tisztséget nem viselő, de az országot ténylegesen irányító elnökével is. Erről nem volt részletes tájékoztatás, csak annyi, hogy „kölcsönös megértés” uralkodott, és fel akarják gyorsítani az EU fejlődését. Hírek szerint az olasz pártvezér arra szeretné rábeszélni a PiS-t, hogy az új Európai Parlamentben az olasz Ligával és Marine Le Pen francia Nemzeti Gyűlésével együtt alakítson „szuverenitáspárti” frakciót. Jelenleg a lengyel kormánypárt a konzervatív pártcsoport tagja, amelynek a brit konzervatívok távozása után a hátralévő hónapokban a legnagyobb nemzeti csoportját alkotja. Salviniék Le Pennel, az osztrák kormányban részt vevő Szabadságpárttal és Wilders hasonló nevű holland pártjával „A Nemzetek és a Szabadság Európája” nevű kisebb frakcióban vesznek részt. Az új frakciót illetően Kaczynski óvatos: tudja, hogy ha pártja előre elkötelezné magát, hogy csatlakozik ehhez a szélsőséges csoporthoz, ám a parlamentben továbbra is a demokratikus erők lesznek többségben, akkor mellékvágányra kerülne.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.