Srí Lanka: Két hete tudták a hatóságok, hogy merénylet várható, de nem tettek semmit

Nemzetközi hálózat állhat a terrorakció hátterében.

  • hvg.hu hvg.hu
Srí Lanka: Két hete tudták a hatóságok, hogy merénylet várható, de nem tettek semmit

Hét öngyilkos merénylő összehangolt robbantása ölt meg 290 embert Srí Lankán húsvétvasárnap. A hatóságok szerint a terrorakció egy nemzetközi hálózat segítségével valósulhatott meg, írja a BBC.

A kormány egy kevéssé ismert dzsihadista csoportot, a Nemzeti Tauhít Dzsamaatot vádolja a robbantásokkal, bár az összehangolt terrortámadást egyelőre egy szervezet sem vállalta fel.

A rendőrség eddig 24 embert tartóztatott le, az elnöki hivatal pedig nemzeti szükségállapotot rendelt el, mely hétfő éjféltől lépett életbe. A szükségállapot felhatalmazza a rendőrséget és a katonaságot, hogy a gyanúsítottakat bírósági végzés nélkül őrizetbe vehessék és kihallgathassák.

Megindult az egymásra mutogatás

A Srí Lanka-i hatóságokat két teljes hete értesítették arról, hogy a Nemzeti Tauhít Dzsamaat bombatámadást tervez, mondta Rajitha Szenaratne kabinetfőnök a sajtótájékoztatón. Szenaratne szerint a figyelmeztetést nem továbbították sem a miniszterelnök, Ranil Vikremeszinghe, sem a kabinet felé. A miniszterelnök is elismerte, hogy a biztonsági szolgálatok tudtak az információról, de nem tettek további lépéseket.

A védelmi miniszter, Hemasiri Fernando azt mondta a BBC-nek, hogy a hírszerzés egyáltalán nem jelezte, hogy a támadás ilyen fajsúlyos lehet:

Egy-két elszigetelt incidensről beszéltek. Nem ilyesmiről.

Prijalal Disszanajake rendőrfőkapitány-helyettes április 11-i tájékoztatójában azt írta: egy helyi iszlamista csoport katolikus templomok és India Srí Lanka-i nagykövetségének megtámadására készül.

A jelentésben több gyanúsított neve szerepelt, akik a christchurchi mecsetek elleni támadást követően más vallások ellen uszítottak.

A tájékoztatót több rendőri egység megkapta, de az információ nem jutott el Ranil Vikremeszinghe kormányfőhöz és minisztereihez, így semmilyen óvintézkedésre nem került sor.

A kormányfő viszonya feszült a biztonsági erőkkel, amelyek Maitripala Sziriszena elnök és a védelmi miniszter irányítása alatt állnak. Sziriszena tavaly októberben eltávolította Vikremeszinghét tisztségéből, de döntését a legfelsőbb bíróság alkotmányba ütközőnek minősítette, és érvénytelenítette.

Nemzetközi támogatókat sejtenek a háttérben

Szenaratne azt is elmondta, hogy a hatóságok úgy gondolják, a tettesek nemzetközi segítséget kaptak. A kabinetfőnök szerint ilyen külföldi segítség nélkül ezeket az akciókat nem hajthatták volna végre sikeresen.

Maitripala Sziriszena elnök nemzetközi támogatást kér, hogy a nyomozás során a határaikon túlmutató szálakat is követni tudják.

Kedden nemzeti gyásznapot tartanak az országban.

A 21 millió lakosú Srí Lanka 70 százaléka buddhista vallású, 12 százalék hindu, 10 százalék muszlim, és 7 százalék, vagyis mintegy 1,2 millió lakos katolikus. A polgárháború vége - 2009 - óta eddig nem volt jelentősebb támadás vagy terrorcselekmény az országban, de a különböző vallások hívei között rendszeresen vannak súrlódások és kisebb atrocitások.

A keresztény húsvétra időzített robbantásokban mintegy 500 ember sérült meg templomokban és hotelekben, köztük több külföldi állampolgár is. Dánia leggazdagabb embere három gyerekét is elvesztette.

Hétfőn újabb robbanás miatt tört ki a pánik Srí Lanka fővárosában. A robbanás akkor történt, amikor a biztonsági szolgálatok hatástalanítani próbáltak egy autóba rejtett pokolgépet.

(BBC, MTI)

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.