Az "ostoba nacionalistákat" ostorozza Juncker

Az Európai Bizottság elnöke a CNN-nek adott interjúban arról beszélt, hogy a nacionalista politikusok fenyegetik az európai szolidaritást.

  • hvg.hu hvg.hu
Az

"Ezek a populisták, nacionalisták, ostoba nacionalisták szerelmesek a saját országaikba. Nem szeretik a messziről érkezőket. Én szeretem őket. Szolidárisnak kell lennünk azokkal, akik rosszabb helyzetben vannak náluk" – mondta Jean-Claude Juncker a CNN-nek. Az amerikai médium annak apropóján kérdezte az Európai Bizottság elnökét, hogy a csütörtökön kezdődő európai parlamenti választásokon a várakozások szerint nagyon nyernek majd az euroszkeptikus erők.

Márpedig Juncker szerint az Európai Unió "fő célja" a szolidaritás.

Amikor a luxemburgi politikust arról kérdezték, miért sikeresebbek az EU-ellenesek a szavazói bázisuk mobilizálásában, úgy felelt:

Mindig könnyebb a negatív erőket mozgósítani, mint a pozitívakat.

Juncker szerint a Brexit-népszavazás utáni események jelenthetnek reményt az EU számára: azóta egyre emelkedik az uniópártiak száma, mert az emberek látják, mi történik a briteknél, hogy nem olyan egyszerű a kilépés folyamata, mint azt elhitették velük.

Az EB-elnök szeretné, ha minél előbb lezárulna a brit kilépés folyamata, mert úgy érzi, hogy a bizonytalanság árt a kontinensen uralkodó légkörnek, rosszat tesz az Egyesült Királyságnak és az EU növekedési kilátásait is negatívan befolyásolja. Nem gondolja ugyanakkor, hogy egy második referendum lenne a helyes megoldás a krízis feloldására, szerinte a Theresa May és az EU által összerakott kilépési javaslatot kellene elfogadni.

Arról is beszélt Juncker, hogy gyűlölködésben nem hajlandó részt venni.

Sokan gyűlölnek, de én nem gyűlölök senkit sem. Ha az ember gyűlöl valakit, nem tud vele együtt dolgozni

– jelentette ki, hozzátéve, hogy még a Brexit Párt elnökével, Nigel Farage-zsal is jó a kapcsolata.

Donald Trumpról ugyanezt állította. "Azt mondja, a barátja vagyok, így nekem is ezt kell mondanom… Nyilvánosan közölte, hogy szeret. Ki más mondott rajta kívül ilyet?"

Juncker azt is mondta, reméli, hogy az ő Európa-víziója újra vonzó lesz a fiatal szavazók számára is. Arra a kérdésre, mi szerinte a legnagyszerűbb dolog az Európai Unióban, azt mondta: "Egy szó: béke. És ha a békéről van szó, azon az Egyesült Államokkal együtt kell dolgoznunk."

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.