Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A szerb belügyi tárca vasárnapi közleménye szerint a belügyminisztérium és a titkosszolgálat közös nyomozása során egyértelműen bebizonyosodott, hogy a szerb alvilág vezető ereje, a zimonyi bűnbanda szervezte meg és követte el a Zoran Gyingyics elleni merényletet.
Világszerte emberek ezrei, helyenként tízezrei vonultak szombaton is az utcákra, hogy tiltakozzanak az iraki háború ellen. Budapesten mintegy százan vettek részt a Parlament előtti demonstráción.
Dél-Irakban az amerikai páncélos ék szombat délutánra 200 kilométer mélyen hatolt be a sivatagi körzetbe, a főváros felé tartva. Az amerikaiak vezette erők szombaton délután elfoglalták a kulcsfontosságú Násziríja várost, s egyes jelentések szerint Bászra is a kezükre került.
Három tüntető és egy rendőr életét vesztette pénteken a jemeni fővárosban az iraki háború ellen tiltakozó tüntetők és a rendfenntartó erők közötti összetűzésben. Háborúellenes tüntetéseket tartottak pénteken más muzulmán országokban, területeken is.
Amerikai és brit egységek az iraki kuvaiti határt átlépve, csütörtök éjszaka óta több fronton folytatják előrenyomulásukat a dél-iraki sivatagban. Előzőleg a szövetséges erők heves légitámadásokat intéztek Bagdad és más iraki nagyvárosok ellen. Amerikai hírszerzési források szerint Szaddám Huszein iraki elnök idősebb fia, Udaj életét vesztette a csütörtök hajnali légitámadásban. A brit fairfordi légitámaszpontról pénteken délelőtt B-52-es amerikai nehézbombázók szálltak fel iraki bevetésre. A Reuters hírügynökség értesülései szerint az amerikai csapatok péntek délután elfoglaltak két repülőteret a Bagdadtól nyugatra eső sivatagi területen.
Az orosz állami duma pénteken felszólította az államfőt: kezdeményezze az ENSZ BT-ben ENSZ-csapatok Irakba küldését annak érdekében, hogy szétválasszák a harcoló feleket és fenntartsák a békét.
Az izraeli külügyminisztérium pénteken haszontalannak minősítette azt a francia javaslatot, hogy hívjanak össze új nemzetközi értekezletet a közel-keleti helyzet rendezésére.
A francia hatóságok szerint a főváros lyoni főpályaudvarának csomagmegőrzőjében talált ricinméreg összefügghet terrorveszéllyel, de kézzel fogható bizonyítékaik még nincsenek erre. A pályaudvar csomagmegőrzőjében talált gyanús üvegpalackokról a laboratóriumi elemzések kimutatták, hogy tartalmában az arzénnál nagyságrenddel hatékonyabb ricin nyomai fedezhetőek fel.
Egyesült Államok-szerte tüntetések voltak csütörtökön az iraki háború ellen. San Franciscóban több mint ezer embert vettek őrizetbe, más nagyvárosokban is letartóztatásokra került sor.
Az iraki tájékoztatási miniszter szerint Szaddám Huszein iraki elnök túlélte azt a légitámadást, amelyet az amerikai erők intéztek péntekre virradó éjszaka az elnök családjának egyik palotája ellen. Péntek délelőtt elindultak első iraki bevetésükre a brit Fairford légitámaszpontra még februárban áttelepített amerikai B-52-es hadászati bombázók. Péntek hajnalban az Irak elleni koalíció elszenvedte első emberveszteségét: lezuhant az amerikai haditengerészet egy CH-46-os helikoptere Kuvaitban, s a fedélzetén lévő 8 brit és 4 amerikai katona életét vesztette.
Az EU-tagországok csütörtökön kezdődött brüsszeli csúcsértekezletükön számot vetettek azzal, hogy egyelőre nem tudják áthidalni az iraki válsággal kapcsolatos nézetkülönbségeiket, ezért úgy határoztak, hogy a jövőbe tekintenek. A csütörtökön este kiadott közös nyilatkozat kiáll az ENSZ mellett és elkötelezi a tagországokat a humanitárius segítségnyújtás mellett.
Csütörtökön este amerikai repülőgépek 24 órán belül másodszor intéztek támadást az iraki főváros ellen, miközben déli irányból a szárazföldön is megindult az amerikai-brit offenzíva. A szövetségesek elfoglalták Umm-Kaszr iraki határvárost, amely mintegy 50 kilométerre fekszik Bászra kikötőjétől. A térségben éppen aknákat telepítő iraki katonák harc nélkül megadták magukat. A Fox News amerikai hírtelevízió értesülései szerint Irak csütörtökön megkezdte olajkútjainak felgyújtását, az iraki olajminisztérium azonban cáfolta az amerikai értesülést. George Bush amerikai elnök csütörtök esti beszédében magabiztosan nyilatkozott az iraki harcokról, hangsúlyozva: a beavatkozás tétje az, hogy Amerika biztonsága fokozódjék.
Törökország parlamentje engedélyezte az amerikai hadsereg repülőgépeinek az ország légterének használatát, egyúttal pedig zöld utat adott török csapatok Észak-Irakba történő bevonulásához is.
Csütörtökön a délutáni órákban a világ egyre több nagyvárosában tartottak tüntetéseket az iraki háború ellen. Kairóban, ahol több ezer diák tüntetett, összecsapásokba torkollottak a tiltakozó megmozdulások.
George Bush amerikai elnök közép-európai idő szerint csütörtök hajnalban bejelentette, hogy megkezdődött a katonai művelet Irak leszerelése érdekében. A Washington Post szerint a háború első lövései azzal a reménnyel kecsegtettek, hogy "egyetlen csapással sikerül lefejezni az iraki vezetést", mivel Bush elnököt még a csütörtök hajnali rakétacsapás előtt tájékoztatta a CIA arról, hogy tud az iraki elnök tartózkodási helyéről: az első támadások erre a célpontra irányultak. Szaddám Huszein a bombázás után néhány órával - valószínűleg felvételről sugárzott - beszédet mondott az iraki televízióban. Kofi Annan ENSZ-főtitkár csütörtökön a nemzetközi emberiességi előírások tiszteletben tartására szólította fel az iraki háborúban érintett valamennyi felet.
Az Irak elleni hadművelettel egy időben katonai akció indult Afganisztán déli részén. A BBC információi szerint ez az utóbbi egy év legjelentősebb katonai megmozdulása az országban, amelynek egyik fő célja, hogy előkerítsék Oszama bin Ladent.
A világ országainak többsége "mélységes aggodalmát" fejezte ki az Egyesült Államok által vezetett nemzetközi erők iraki támadása miatt. Franciaország az iraki konfliktus minél gyorsabb lezárását kezdeményezi, Németország "megdöbbenését" fejezte ki, Kína pedig felszólította az Egyesült Államokat, hogy állítsa le a hadműveleteket. Oroszország szeretné, ha a konfliktus lezelése minél előbb visszakerülne az ENSZ BT hatáskörébe. Vladimír Spidla cseh kormányfő kijelentette: nem tudja, milyen okból vette fel az Egyesült Államok Csehországot az őt támogató államok jegyzékébe, hiszen az ország nem tagja annak a koalíciónak, amely támadást intézett Irak ellen.
Viszonozták az iraki tüzérség tüzét az amerikaiak vezette szövetségi erők az iraki-kuvaiti határon. Két iraki rakéta csapódott be Kuvait északi részén, de a robbanások nem követeltek emberáldozatot. Bagdadban ugyanakkor nyugalom volt csütörtökön reggel, az első amerikai támadások után; az iraki főváros utcái teljesen kihaltak.
A német, a francia és az orosz külügyminiszter szerdán az ENSZ Biztonsági Tanácsában ismét elítélte az Irakot fenyegető amerikai intervenciót. A szerdai nap folyamán több alkalommal is ellentmondásos hírek érkeztek állítólagos iraki harci cselekményekről, illetve Tarik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes állítólagos szökési kísérletéről. A hivatalosan meg nem erősített értesüléseket Tárik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes szerdán este személyesen, az iraki tévében élőben közvetített sajtóértekezletén cáfolta meg. Közben a Fehér Ház arra szólította fel az ország népét, hogy "készüljön fel a háborúra, amely emberéletekbe kerülhet". Ari Fleischer szóvivő arra nem volt hajlandó válaszolni, hogy lesz-e támadás az ultimátum lejárta előtt.
Tayyip Recep Erdogan török miniszterelnök szerdán kijelentette: Törökország kész megnyitni légterét az amerikai harci gépek előtt, de nem engedi leszállni azokat a török légi támaszpontokra, még üzemanyag-felvétel céljából sem. A kormány javaslatáról várhatóan csütörtökön szavaz a török törvényhozás.