szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai törvényhozók érdeklődésére a cupertinói székhelyű vállalat elismerte, hogy véletlenszerűen rögzíti az iPhone-felhasználók földrajzi helyzetét minden 12 órában.

A PC World értesülései szerint az Apple Ed Markey demokrata és Joe Barton republikánus képviselő kérdéseire adott 13 oldalas válaszában ismerte el, hogy a 3.2-es operációs rendszert, illetve a 4-es verziószámú iOS-t futtató iPhone-ok GPS-moduljai által küldött adatokat minden 12 órában begyűjtik vezeték nélküli kapcsolaton keresztül. A GPS ilyenkor egy véletlenszerűen generált számmal jelöli meg a földrajzi információt, amely így nem köthető az adott felhasználó személyéhez.

A cég saját bevallása szerint az adatforgalmi minták elemzésére használja az így begyűjtött adatokat, amelyet kizárólag azoktól a felhasználóktól töltenek le, akik engedélyezték a helyzetfüggő szolgáltatások használatát a telefonon, illetve akik legalább egy olyan alkalmazást használnak, amely igénybe veszi a készülék GPS-modulját. Az Apple emellett a közeli mobiltornyok és wifi-hálózatok információit is begyűjti.

Az Apple a régebbi iPhone-modellek esetében a Google illetve a Skyhook Wireless cégek adatbázisait alkalmazta a helyzetfüggő szolgáltatásokhoz, azonban az OS 3.2-től kezdve már saját rendszert helyeztek üzembe.

A két képviselő azután intézett kérdéseket a céghez, miután a Los Angeles Times egyik újságírójának feltűnt, hogy az Apple felhasználói szerződésében megváltozott a helyzetfüggő szolgáltatásokra vonatkozó bekezdések szövegezése. Kiderült, hogy a szóban forgó passzusok már korábban is szerepeltek bizonyos Apple termékek szerződéseiben.

Markey elégedettebb volt a válaszokkal, mint Barton. „A fogyasztók hozzájárulása kulcsfontosságú a személyes adatok védelme szempontjából, az Apple válaszai pedig példákkal támasztják alá, hogy a felhasználók hogyan adhatnak engedélyt, illetve vonhatják azt vissza az Apple termékek használata során” – írta közleményben a demokrata politikus.

„Bár örvendetes, hogy a cég reagált a kérdéseinkre, továbbra is aggályosnak találom az olyan, személyiségi jogokkal kapcsolatos dokumentumokat, amelyek több oldalon keresztül taglalják, hogy egy cég mihez kezd az információval” – írta Barton saját közleményébne.

Az amerikai honatyák kifogásolták, hogy az Apple nem adott konkrét válaszokat a kérdések egy részére, például azt sem árulták el, hogy hány felhasználó adatait gyűjtik össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!