szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Fel van adva a lecke az ellenzéknek a félresikerült március 15. után: a Békemenet után egy nappal, a választások előtt egy héttel kellene erőt, egységet demonstrálni.

„A politikai pech új politikai kategória” – mondta a hvg.hu-nak Boros Tamás, a Policy Solutions politikai elemzőközpont vezetője a rossz idő miatt lefújt március 15-i ellenzéki rendezvény kapcsán. (Helyszíni riportunkat itt olvashatja.) Mint ismert, a tavalyi kaotikus állapotok után idén a fővárosban egyedül a kormányváltó összefogás pártjai nem tudták megrendezni demonstrációjukat, ami a híveik körében erős frusztrációt okozott.

Boros Tamás szerint „ezek a rendezvények arról szólnak, hogy a szervező politikai erők saját híveket mozgósítsák, arra nem alkalmasak, hogy bizonytalan szavazókat megnyerjenek maguknak, de a választások előtt három héttel fontos lett volna, hogy az ellenzék erőt tudjon mutatni, ez a szavazók, aktivisták önbizalmát is növelte volna. „A legfontosabb mondat, hogy vitára hívta ki Mesterházy Attila Orbán Viktort, így is elhangzott, ezt a témát megpróbálhatja még egy darabig a felszínen tartani az ellenzék, de azáltal, hogy a Jobbik meg tudta tartani a maga rendezvényét, és az állami megemlékezések is rendben lezajlottak, akaratlanul is az a kép alakult ki, hogy a Jobbik eltökélt, tűzön-vízen át harcol, míg a demokratikus erők megfutamodnak” – mondta a Policy Solutions vezetője.

A Jobbik vonulhatott, az ellenzék lefújta saját rendezvényét
Fazekas István

Boros Tamás szerint az, hogy március 30-ra tették a megismételt rendezvényt, kockázattal jár, de pozitív is lehet: mivel egy nappal korábban lesz a Békemenet, az ellenzék vezetői nem ússzák majd meg a számháborút, másrészt aznap egyedül lesznek, párhuzamos rendezvények nélkül, ráadásul utolsóként mondhatnak valami hatásos üzenetet a pártok közül, ilyen helyzetben, alig egy héttel a szavazás előtt, márpedig „azok a szavazók, akik most még nem rendelkeznek világos preferenciákkal, de elmennének szavazni, az utolsó napokban hozzák majd meg döntésüket”.

„Nem az volt a gond, hogy elmaradt a demonstráció, mert erre lehet azt mondani, hogy felelős döntést hoztak, hanem, hogy ezek után mégis csak volt egy kurtán-furcsán lezajlott egy összejövetel pár száz fő részvételével, ami így nehezen dekódolható a választóknak” – mondta Krekó Péter is. (Azt a hvg.hu is megírta, hogy a Petőfi-szobornál úgy jelentek meg az ellenzéki politikusok, hogy a Ferenciek téren a metrómegállónál várakozók erről jódarabig semmit nem tudtak, így ott meglehetősen feszült volt a hangulat.) A Political Capital munkatársa szerint ez arra utal, hogy „vita lehetett a szervezők között is arról, mit tegyenek a rendezvény lemondása után”. Ettől függetlenül a PC vezetője is úgy véli: a nyilvános vita Fidesz általi elutasításával jó témát kínált az ellenzéknek, már csak azért is, mert a kormány rendezvényének szlogenje a „Tisztelet a bátraknak!” volt, ami így kissé falsul cseng.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!