szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pénteken éjfélkor Magyarország lezárja a horvát–magyar zöldhatárt. Korábban azt mondta a magyar kormány, hogy ha az EU nem dönt a görög határ uniós őrzéséről, akkor életbe léptetik a határzárat. Horvátországnak állítólag két forgatókönyve van jelenleg.

Miután a csütörtöki EU-csúcson nem született arról döntés, hogy közös uniós erők védjék Görögország külső határait, az viszont továbbra is elvárás, hogy a tagállamok védjék meg külső határaikat, a nemzetbiztonsági kabinet úgy döntött, hogy Magyarország szombaton 0 órától teljes mértékben érvényesíti a schengeni szabályokat a horvát–magyar határon, vagyis életbe lép a határzár – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter.

A határállomáson továbbra is zajlik a közlekedés, ott szigorított határőrizettel igyekeznek a tiltott határátlépést meggátolni, két tranzitzónában lesz lehetőség menedékkérelem beadására, és a korábban felépített határzár áthágása továbbra is büntetőjogi következményekkel jár – mondta Szijjártó a nemzetbiztonsági kabinet ülése után sajtótájékoztatón.

MTI / Koszticsák Szilárd

Három visegrádi partnerünk rendőri erőkkel segítik a szerb–magyar határon a határőrizetet, az így felszabaduló rendőri erők a horvát határnál teljesítenek szolgálatot – mondta Szijjártó, aki hangsúlyozta, hogy a külső uniós határ védelme normális esetben Görögország dolga volna, a görögök azonban nem képesek ezt a feladatukat ellátni.

Szijjártó még csütörtökön azt közölte, hogy ha az Európai Unió nem hoz létre közös határvédelmi egységet a görög schengeni határ biztosítására, akkor Magyarország kész lezárni saját schengeni határát Horvátországgal. Márpedig a csütörtöki EU-csúcson erről nem született döntés.

Zoran Milanovic horvát kormányfőnek azt mondta, Orbán Viktor azt mondta neki a csúcson, hogy Magyarország a horvát–magyar határra nem küld katonákat, csak a szerb–magyar határra. A horvát miniszterelnök még a kerítés építésének megkezdésekor azt mondta, hogy van egy C-tervük a magyar lépés esetén, ebben az esetben egyszerűen szélnek eresztenék a menekülteket, a mostani szervezett, buszos utaztatás helyett.

MTI / Sóki Tamás

Ehhez képest az M1 zágrábi tudósítója arról számolt be, hogy Horvátországnak csak két terve van: ha a magyar határzár csak lassítja a menekültáradatot, akkor megpróbálják bővíteni az országban a menekültellátó intézményeket, és elszállásolni a migránsokat, ha azonban a menekültáradatot teljes mértékben blokkolja a magyar fél, akkor Szlovénia felé terelnék az emberáradatot.

A szlovén miniszterelnök azt mondta, intenzíven készülnek a megfelelő döntésre arra az esetre, ha Magyarország lezárja a horvát–magyar határt, mégpedig úgy, hogy ők is lezárják a schengeni külső határukat. Milo Cerar szerint nem egészen világos, hogy milyen indokkal zárná le Magyarország horvátországi határszakaszát éppen most, szerinte egy ilyen döntésnek akkor lenne alapja, ha Németország és Ausztria megszigorítaná a határellenőrzést.

Szijjártó azt mondta, hogy a zöldhatár zárásáról tájékoztatták a budapesti horvát nagykövetet - aki csalódottságának adott hangot -, valamint a térségbeli külügyminisztereket, így a szlovák, a cseh, a lengyel, a szlovén és az osztrák diplomácia vezetőjét, továbbá Bajorország nemzetközi együttműködésért felelős miniszterét. Értesítették Németország külügyminisztériumát is.

Azt követően, hogy Magyarország szeptember 15-én határzárat léptetett életbe a magyar–szerb határon, Szerbia a menekültáradatot Horvátország felé kezdte terelni, a horvát menekültellátó rendszer azonban nem bírta tovább tartani a menekülthullámot, és a migránsokat Magyarország felé kezdték irányítani. A magyar hatóságok szeptember 18-án hajnalban a horvát–magyar határon is elkezdték építeni a fizikai határzárat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!