szerző:
Tóth Richárd
Tetszett a cikk?

Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője világosan fogalmazott arról, hogyan kell viselkednie annak, aki tag akar maradni. A kerítéssel nincs baja, de a civilek vegzálásával igen.

Hosszú interjút készített Manfred Weber német politikussal, az Európai Néppárt frakcióvezetőjével Hollandia egyik legnagyobb napilapja, a De Volkskrant. Ez az a lap, ahol néhány hete, a választások után nem sokkal karikatúrán ábrázolták Orbánt. A kép a magyar miniszterelnök Európában jól ismert szlogenjét figurázza ki. A szöveg: "Harcolni fogunk a brüsszeli diktatórikus elit ellen!" A képen pedig a politikus két legismertebb kiegészítőjével: az élénk színű nyakkendővel és egy nagy zsák uniós pénzzel.

Weber pedig szintén a választások után raportra hívta Orbánt, ami a Fidesz szerint nem is volt raport, a miniszterelnök sajtófőnöke szerint a jövőre esedékes EP-választás volt a téma Orbán Viktor és az Európai Néppárt vezetői között, a Néppárt elnöke nem akart nyilatkozni. Csak annyi derült ki, politikailag kényes ügyekről beszéltek.

A Brüsszel csendes erejének nevezett Weber az interjúban arról beszélt, látja, hogy Orbán jelenlegi politikája azzal fenyeget, hogy átlépi a vörös vonalat, miközben az ő célkitűzése az, hogy az EU visszatérjen a valódi parlamenti demokráciához. Ezzel együtt pedig harcolnak az autokratikus tendenciák ellen, közte Orbán Viktor jobboldali nacionalizmusa ellen is. Már az interjú első kérdése is a magyar miniszterelnökkel kapcsolatos: a Fidesz a néppárt tagja, de sokan csodálkoznak azon, miért tolerálják még ezt a tagságot. Weber szerint vannak olyan alapvető értékek, mint a jogállamiség, a joguralom, a szabad sajtó, a demokrácia, amit mindenkinek tiszteletben kell tartania. “Ezek arról szólnak, hogy mi itt Európában hogyan gondolkodunk a társadalmi berendezkedésről.” De szerinte Orbán a tűzzel játszik, amikor a civil szervezeteket és a CEU-t támadja, mert “ezzel a tudomány szabadsága forog kockán” és ha a magyar kormányfő

nem tartja be ezeket a szabályokat, nem lehet az Európai Néppárt tagja. Ez kristálytiszta: ha betartod a szabályokat, maradhatsz, de ha nem, távozol.

Az interjút jegyző Arie Elshout erre visszakérdez, nem lehet, hogy Orbán már rég átlépte azt a bizonyos vörös vonalat, amikor a Fidesz és a kormány plakátjain menekültekkel és Soros Györggyel riogatott? A miniszterelnököt ezért, mondja, sokan antiszemitizmussal és idegengyűlölettel vádolják. Weber szerint a kampányt külön kell választani a valós politikai kérdésektől, ráadásul a magyar-szerb határra épített kerítéssel egyetért, arra is emlékeztetett, hogy Bojko Boriszov egykori bolgár miniszterelnök szintén kerítést épített a bolgár-török határra.

Meg kell védenünk a határainkat, ha szükséges, kerítést kell építenünk.

A holland karikatúra
De Volksrant

Arra a kérdésre, hogy a bevándorlás veszély vagy lehetőség, a néppárti frakcióvezető úgy felel, ma ez fenyegetés, hosszú távon pedig ki kell találni, mihez kezd a menekültekkel Európa. Ő személy szerint rendszeres mechanizmusban és elosztásban gondolkodik, miután az illegális migrációt leállították.

Az interjúból kiderül, Weber rendszeresen beszél Orbánnal, ezek a beszélgetések pedig egyre hangosabbak – az ő részéről, mivel “vannak olyan dolgok, amikről Orbán beszél és én nem fogadok el.” Nem szereti Orbánban, hogy sokszor úgy politizál, hogy erősen nekiront mindennek és mindenkinek a szavak szintjén, majd onnan szép csendben visszavonul. Azt mondta, folyamatos kommunikációra van szükség Magyarországgal és Lengyelországgal, mert a Néppárt nem akarja, hogy Európa keleti és nyugati része újra eltávolodjon egymástól.

Juncker egyszer úgy írta le Webert, mint aki ügyesen lavíroz a felek között, jó viszonyban van minden érdekelt féllel. A frakcióvezető erre azt mondta, ő meghallgat mindenkit, tiszteletben tartja mindenki véleményét. “Csak ez viszi előre Európát” – mondta. Az utolsó kérdésre, miszerint Orbán is így gondolja-e, azt mondta, igen.

Az interjú korábbi részében szólt a 2019-es EP-választásról is, ahol szerinte az emberek fognak nyerni, a Néppárt az EP legnagyobb frakciója, mert jól csinálják a dolgukat, de a parlamenti erőviszonyok nem tartanak örökké.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!