Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Nincs kapcsolat egy drága amerikai kémműholddal

Az Egyesült Államok nem tud kapcsolatot teremteni egy drága kísérleti kémműholdjával, amelyet tavaly állítottak Föld körüli pályára - közölte a Pentagonra hivatkozva a newsmax hírportál.

  • MTI MTI
  • +${remainingCount} szerző
Nincs kapcsolat egy drága amerikai kémműholddal
A Nemzeti Felderítési Hivatal (NRO) továbbra sem adja fel a próbálkozásokat, hogy kommunikáljon a több száz millió dollárt értő titkos műholddal, de erre "nem sok esély látszik" - mondta egy neve elhallgatását kérő védelmi minisztériumi tisztviselő.
 
Mint elmondta, a műholdat még nem könyvelték el veszteségnek, ugyanis még lehet tenni néhány lépést, és a múltban már volt arra példa, hogy hasonló helyzetekbe került szatelliteket működésre lehetett bírni. Az illetékes közlése szerint egy egészen új technológia teszteléséről van szó. Más források "teljes kudarcot" emlegetnek.
 
A Nemzeti Felderítési Hivatal, amely felderítő műholdakat tervez, épít és működtet a védelmi tárca és a különböző kémszervezetek megrendelésére, nem kommentálta az esetet.
 
Jonathan McDowell, a harvardi Smithsonian Asztrofizikai Központ csillagásza szerint a kaliforniai Vandenberg légitámaszpontról december 14-én felbocsátott, gyanúsan alacsony pályán, 350 kilométeres magasságban keringő műholdról lehet szó, amely "nem hasonlít a létező rendszerekhez".
 
Az NRO korábban csak annyit közölt az L-21 kódnevű műholdról, hogy megerősítette a sikeres felbocsátást, amelyet a Boeing és a Lockheed Martin új rakétatechnikájával hajtottak végre. A mostani kudarcról az ügy szigorúan titkos jellege miatt a Boeing és a Lockheed sem nyilatkozott.
 
McDowell szerint a pozícióját változtatni képtelen műhold kudarc az NRO számára, amely az utóbbi években erőteljes fejlesztésekbe kezdett a kémműholdak terén.
 
Szerencsétlenül járt műholdakról korábban is lehetett tudni, 1998 augusztusában például egy egymilliárd dolláros NRO-szatellit hullott darabokra, amikor a Lockheed Martin 4A rakétája az Atlanti-óceán felett mintegy 3 ezer méterrel felrobbant. Szakértők szerint a már pályára állított műholdak elvesztésére a legritkább esetben kerül sor.