Tíz módszer a vállalkozás költségeinek csökkentésére

2 perc

2007.04.05. 04:30

Nincs abban semmi kivetnivaló, ha úgy döntünk, visszafogjuk a vállalkozás növekedését, hogy kezelhető méretű maradjon a cégünk. Végül is, ha éjt nappallá téve dolgozunk, akkor nem jut időnk élvezni a sikert. Íme 10 lehetőség a cég karcsúsítására.

Vállalkozói sikerkalauz
 












Nem hagyja nyugodni egy nagyszerű ötlet, de fogalma sincs, hogy kezdjen hozzá a megvalósításához? A saját lábára szeretne állni, de nem tudja, mikor és hogyan érné meg? Induló vállalkozásban kíván partner lenni, de még nincs tapasztalata? Nem kell tanácsadókra költenie – elég, ha ezt a könyvet forgatja! Rendelje meg itt!
1. Leválasztás – ahogy a vállalkozás növekedik, engedjük, hogy amőba módjára osztódjék. Minden leváló vállalkozás adjon valamennyi pénzt a tulajdonosoknak.
2. Divíziókra osztás – ily módon önálló, saját vezetéssel rendelkező vállalkozásokat hozunk létre, amelyek továbbra is a tulajdonunkban maradnak. A divízióknak nem feltétlenül kell
nagy méretűnek lenniük, egyszerűen húzzuk meg a határt és válasszuk le a kívánt részleget.
3. Egyes részek eladása – adjunk el termékcsoportokat, piaci részesedést vagy a vállalat más, nélkülözhető részeit a növekvő ügyfeleknek vagy beszállítóknak.
4. Kiszervezés – adjuk alvállalkozásba a munka nagy részét. Ezzel nemcsak sok vesződségtől kíméljük meg magunkat, hanem a jövőbeni lehetőségekben is érdekeltek maradunk.
5. Eladás és visszlízing – inkább forrásteremtési módszer; de ha nem engedhetjük meg magunknak, hogy visszavonuljunk, és a vállalatot éppen nem könnyű eladni, akkor segítséget nyújthat nekünk és a vállalkozásnak a források felszabadításában.
6. A főtevékenység előtérbe helyezése – szabaduljunk meg minden új ágazattól, amibe belevágtunk, de nem igazán volt jövedelmező.
7. Áremelés – ha jók vagyunk abban, amit csinálunk, de kevesebbet akarunk vállalni, legyünk válogatósok és emeljük az árainkat.
8. Visszautasítás – a legtöbb vérbeli vállalkozó szemében szentségtörés nemet mondani egy megbízásra. Gyakran azonban megkönnyíti az életet, ha nemet mondunk egyes megterhelő
megrendelésekre.
9. Pareto-szabály – a 80:20-as szabály szerint a tevékenységek 20%-a felelős az eredmények 80%-áért. Alkalmazzuk az elvet a saját vállalkozásunkra, és ellenőrizzük, hol vesztegetjük az
időnket.
10. Szabadságolás – miután kipihentük magunkat, könnyen lehet, hogy már nem is akarjuk visszafogni a cég növekedését.

Mint minden tervezett változás esetén, valószínűleg hasznos kikérni egy kívülálló objektív véleményét is. Ha leépítés van napirenden, akkor természetesen ne a munkatársainkat kérdezzük, hiszen a döntésünk az állásukat veszélyeztetheti.

Az alábbi emberektől érdemes tanácsot kérni:

• Könyvelő – aki kiszámítja, hogy mi a nyereséges, és mi nem.
• Nyugdíj-biztosítási tanácsadó – aki megmondja, mennyi lenne a nyugdíjunk, ha visszavonulnánk.
• Cégközvetítési tanácsadó – aki felértékeli a vállalkozás egészét és az egyes részeit.
• Rokonok – akik talán csak arra várnak, hogy beléphessenek a cégünkbe.