Megszűnik az Országos Addiktológiai Intézet

Megszűnik május elsejétől az Országos Addiktológiai Intézet (OAI), a gondozási feladatokat az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet veszi át, a módszertani, kutatási, adatgyűjtési és monitoring feladatokat pedig az Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ látja el - közölte az Egészségügyi Minisztérium szerdán.

  • MTI MTI
Megszűnik az Országos Addiktológiai Intézet
A szaktárca közleménye tudatja, az intézet megszüntetésére azért kerül sor, mert annak helyzete rendezetlenné vált, miután az Országos Gyógyintézeti Központot - amelyen belül önálló költségvetési szervként működött az OAI - más intézményekkel összevontak.

A változással párhuzamosan a jogutód intézmény kapacitása 1494 óráról 360 órára csökken. Ennek indoka az, hogy az OAI egy órára jutó esetszáma mindössze az országos átlag 27 százaléka, az egy órára eső beavatkozások száma az országos átlag 15 százaléka, az egy órára jutó pontszáma pedig az országos átlag 34 százaléka, azaz az intézmény kihasználtsága korábban az országos átlag negyede volt.

"A tárca fontosnak tartja, hogy az egészségügyi ellátásban rendezett, világos és átlátható viszonyok alakuljanak ki. A jelenlegi átalakítás megőrzi a korábban ellátott feladatokat, továbbra is garantálja azok magas szintű szakmai ellátását, ugyanakkor racionalizálja a korábbi változások kapcsán kialakult helyzetet" - olvasható az szaktárca kommünikéjében. Az addiktológiai intézetben a szenvedélybetegek kezelésével foglalkoznak, elsősorban az alkohol- és drogproblémával küszködők kapnak szakszerű orvosi segítséget.
 
Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.