Tim Harford: "A fake news meghülyíthet minket"
Az álhírek és a politikusok adatmanipulációi ellen is a legjobb ellenszer a higgadt gondolkodás és a kíváncsiság – állítja a brit statisztikus-újságíró Tim Harford.
HVG: Új könyvében, az Adatdetektívben arról ír, hogy a statisztikától sokan okkal idegenkednek, hiszen annyiféle manipulációra lehet használni az adatokat. Ön miért kardoskodik amellett, hogy bízzunk mégis a statisztikákban?
Tim Harford: Nem bíznunk vagy kételkednünk kell, hanem elgondolkodnunk. Ugyanazokat a kritikus kérdéseket kell feltennünk a statisztikával, mint bármi mással kapcsolatban. Ki publikálta az adatokat? Van-e bármi értelmük?
Értem-e, hogy mit jelent? A statisztikák ugyanis sokkal fontosabbak annál, mintsem hogy állandóan kételkedhetnénk bennük. Számos kérdést csak statisztikák segítségével válaszolhatunk meg. Például: mennyire veszélyes a Covid–19? Szüksége van-e a gazdaságnak a jegybank beavatkozására? Mi lenne a leghatékonyabb válasz a klímaváltozásra?
A személyes tapasztalataink és az intuíciónk nem elegendőek a válaszokra: adatokra van szükségünk.
Meg kell tehát tanulnunk bölcsen gondolkodni róluk. A gond az, hogy a statisztikák esetében nem vagyunk magabiztosak a gondolkodásban – a könyvem célja az önbizalmunk erősítése.
HVG: Ehhez a bölcs gondolkodáshoz ön tíz szabályt ad segítségül, de a hétköznapok során aligha van mindig idő végiggondolni ezeket, illetve ezek alapján ellenőrizni az összes adatot. Mi legyen a legfontosabb teendőnk, ha meglátunk egy statisztikát?
T. H.: Mindenekelőtt nyugodjunk meg!