Nemzetközi lapszemle: Orbán újabb győzelmével feladta a leckét a Nyugatnak, de magának is

9 perc

2022.04.04. 08:40

A világlapokban a NATO dilemmájáról írnak, arról, hogy Orbán Viktor magányos ellenálló vagy egy nagyobb lázadás hírnöke. Az EU-nak azon kell gondolkodnia, elfogadja-e, hogy van tekintélyelvű tagja. A magyar kormányfőre pedig a nemzetközi elszigetelődés fokozódása, és egy igazi ellenfél, a gazdasági válság vár.

Financial Times

A közvélemény-kutatások alapján nagy meglepetésnek számít a választás kimenetele, hiszen a felmérések szoros versenyt ígértek. Orbán Viktor a maga által meghirdetett illiberális demokrácia keretében kiterjesztette az ellenőrzést jóformán az élet minden területére. Meggyengítette a fékeket és ellensúlyokat, csókosaiból új üzleti elitet alakított ki. Ugyanakkor tengelyt akasztott az EU-val a demokratikus normák leépítése miatt, viszont szívélyes kapcsolatokat épített ki Putyinnal.

Az invázió után úgy nézett ki, hogy az együttműködés tehertétel lesz, ám a miniszterelnök semlegességet hirdetett, noha egyre több bírálat érte, hogy álljon be Kijev mögé. Most viszont elemzők azt mondják, a győzelem megerősítette az eddigi irányvonalat.

Hegedűs Dániel, a Német Marshall Alapítványtól azt mondta a brit lapnak: Orbán erős mandátumot kapott, hogy folytassa a külpolitikáját, ideértve az Oroszország, illetve az ukrán háború ügyében elfoglalt álláspontot. Továbbá, hogy új rendet igyekezzen megformálni mind Magyarországon, mind a kontinensen.

Ám a helyzet csak még nehezebb lesz, de amíg Budapest nem kontrázza meg a szankciókat, addig nem kell ellencsapásra számítania. A hatalmas siker afelé tereli az Uniót, hogy elfogadja a friss status quót, hogy vannak tekintélyelvű tagok. Egyébként nem érkeztek hírek súlyos választási visszaélésekről.

Orbán úgy tudott nyeregben maradni, hogy lakosságarányosan Magyarországon az egyik legmagasabb a Covid-halálozás a világon, súlyosbodik az infláció és állandó vita van Brüsszellel a jogállam miatt. Ám a kormányfő nem tart az elszigetelődéstől, szerinte az ki van zárva egy EU- és NATO-tagország esetében – olvasható a Financial Timesban.

Reuters

Az eddigi legkeményebb négy éve elé néz a nacionalista magyar kormányfő, mivel országa magára maradt a nemzetközi színtéren és súlyosak a gazdasági gondok. Ennélfogva erős ellenszélben lát munkához, hogy elnavigálja az illiberális demokráciát. A földcsuszamlásszerű győzelem éppen akkor erősítette meg hazai támogatottságát, amikor sorra veszti el külföldi szövetségeseit.