Nemzetközi lapszemle: Ukrajnában a győzelem a cél, nem pedig a vereség megakadályozása
Putyin újra megtámadhatja Kijevet, az ukránoknak több nehézfegyverzetre van szüksége. Henry Kissinger felülvizsgálta egyik korábbi álláspontját, aztán egy másikkal megint felborzolta az ukránok idegeit. Nobel-díjas közgazdász vonta kétségbe, hogy váratlanul fogyni kezdett volna Kína lélekszáma. Válogatás a világlapok írásaiból.
Philadelphia Inquirer
A vezércikk azt sürgeti, hogy Amerika legyen a szabadság világítótornya, ne pedig a lázadás modellje, ahogy az az év elején Brazíliában történt. Merthogy amikor a Bolsonaro által felheccelt tömegek lerohanták a brazil demokrácia alapintézményeit, az nem csupán a Kongresszus ostromának koppintása volt, hanem megmutatta: az egész világra kihat, hogy az Egyesült Államokban szorul vissza a demokrácia.
De a részvevők ugyanazt a forgatókönyvet alkalmazták, és részben egyeztek a háttérszereplők is, lásd pl. Steve Bannont. Utóbbiak azért próbáltak szembemenni a nép akaratával a latin-amerikai országban, mert globálisan harcot vív egymással a demokrácia, illetve a tekintélyuralom. Trump, valamint a vazallusai nemcsak odahaza, hanem külföldön is igyekeznek lebontani a jogállamot. És az autokrácia teret nyer.
Ez a háború csaknem egy éve kezdődött. A kínai diktátor egy életre bebetonozta uralmát. Orbán Viktor Európa szívébe telepítette be a tekintélyelvűséget. Ugyanakkor szívet melengető látni, hogy a brazilok sokkal keményebben torolják meg a lázadást, mint az USA.