Nemzetközi lapszemle: Bölcs dolog lenne, ha Kamala Harris gesztusokat tenne a mérsékelt szavazók felé
A Magyarországgal kritikus EU-s jogállami jelentéssel foglalkozik a Süddeutsche Zeitung, a Die Zeit és a Politico. A Frankfurter Allgemeine Zeitung azt írja, hogy olyan helyzet állt elő, melyben Putyinnak még az is kedvez, hogy a franciák le akarnak válni a dúsított uránium előállításában Oroszországról. A Guardiannek nyilatkozott az ukrán hadsereg új főparancsnoka. A Hamasz és a Palesztin Hatóság megállapodásáról, valamint Kamala Harris esélyeiről ír a Wall Street Journal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Süddeutsche Zeitung
Az újság brüsszeli tudósítója úgy értékeli: egyáltalán nem baj, hogy időnként hallatja a hangját a Európai Bizottság, mert pl. szóba kell hoznia, ha a tagállamok megsértik a jogállamot. Ám immár drasztikus lépésre van szükség, nehogy Orbánnak újabb követői legyenek. A tét az európai eszme, mert az olyanok, mint a magyar kormányfő a legszívesebben kimazsoláznák az egységes piac előnyeit, valamint a milliárdos támogatásokat, de különben hagyják őket békén.
Csakhogy – teszi hozzá Josef Kelnberger – a szabadság, a demokrácia, az emberi jogok összessége, valamint a jogállamiság tartja össze az Uniót. A jogállamisági jelentés pedig eszköz, hogy véleményt cseréljenek ezekről az értékekről. Egyben figyelmeztetés, hogy ha az illető kormány továbbra is így folytatja, akkor jöhet a szerződésszegési eljárás, valamint a pénzek megvonása.